איטום

 
אחת מהבעיות הנפוצות והמציקות ביותר שבגינן דיירים מזמינים מומחה בדק בית היא בעיות איטום. עיקר הפניות לבדיקת ליקויי בניה זו קורות לפני רכישת דירה יד שנייה או במהלך מגורים בדירה חדשה מקבלן. פניות רבות נרשמות כמובן עם בוא הגשם הראשון.

קיימים סוגים שונים של אלמנטים בתוך המבנה אותם נדרש לאטום ולעיתים קרובות בעיית איטום כשלהי מייצרת רטיבות בדירה שאת מקורה קשה לאתר.
איתור בעיות איטום היא משימה מקצועית ומומלץ להיעזר במומחה בדק בית - מהנדס המתמצא בטווח רחב של בעיות איטום הנעזר בכלים מקצועיים לרבות מצלמה תרמית או גלאי רטיבות אחרים.

להלן המקורות העיקריים לבעיות רטיבות :
 

איטום יסודות

 
איטום היסודות כולל קורות הקשר מחויב מתוקף התקן. על האיטום להיות מתוכנן ע"י יועץ איטום מנוסה המטפל בפרטי חיבור האלמנטים. לדוגמא: נקודת כשל נפוצה היא באיטום ראש הכלונס כאשר האחרון אינו מבוצע עפ"י הנחיות יועץ האיטום.
 

איטום קירות הנמצאים במגע עם הקרקע

 
על הקירות להיות אטומים ועל האיטום להיות מוגן באמצעות לוחות קלקר מפני אבנים העלולים להילחץ כנגד הקיר ולפגוע באיטום.
חוסר באיטום בקירות אלו עלול להחדיר מים אל תוך הבית כגון בקירות מרתפים וכו'.
 

איטום מפתני דלתות יציאה

 
ליקויי איטום במפתני דלתות נפוצים ותוצאותיהם ניכרים בהתנפחות הטיח מעל הפנלים בצידי הדלת (לדוגמא בדלת הזזה ביציאה לגינה או ביציאה למרפסת).
מאמר מפורט בנושא חדירת רטיבות ממרפסות מפרט את הסיבות הרבות היכולות להוביל לפגם באיטום מסוג זה.
בקצרה, יאמר כי לפני ביצוע האיטום יש לבצע חגורת בטון סמויה מתחת למפתן הדלת. חגורת הבטון מהווה כמין גבול לאיטום.
 

איטום חדרי רחצה

 
הנזקים העלולים להיגרם מפגם באיטום זה הנם אדירים. חדירת מים מחדר רחצה עקב נזילה מתמשכת גורמת להרטבת מצע החול שמתחת לריצוף הדירה ולבסוף למצב בו צריכים לפנות את יושבי הבית ולהסיר את הריצוף והחול הרטוב בשלמותם.
וכל זאת עקב חוסר תשומת לב באיטום פשוט למדי.
יצוין במקרה זה שיש לשים תשומת לב יתרה על חדירות הצנרת מהדירה אל תוך חדר הרחצה. פרט האיטום צריך להיות נכון ומבוצע באופן מקצועי.
 

איטום גגות

 
קיימים סוגים שונים של איטומי גגות. הנפוץ ביותר בבנייני מגורים הם היריעות הביטומניות.
על היריעות להיות מבוצעות עפ"י תקן ישראלי (2 חלקים רלבנטיים). הקפדה יתירה יש לשים על הריתוכים, על השיפועים ועל הרולקות (העגלות מרצפת הגג כלפי הקיר).
הקפדה יתירה יש לתת על פרט האיטום סביב חור הניקוז, שם מתגלים במקרים רבים ליקויי איטום המתבטאים ברטיבות בחלק התחתון של תקרת הגג.
סוגיית האיטום היא כאמור שכיחה בבתים רבים וכדי לאתר את בעיית הרטיבות שבביתכם נדרש מומחה המכיר טווח רחב של בעיות איטום ונתקל במהלך עבודה במגוון ליקויי בניה הקשורים ברטיבות. מהנדסי ארד בדק בית מנוסים באיתור ליקויי איטום ויסייעו לכם לפתור את הבעיה בדייקנות ובמקצועיות.