איך לבדוק דירה חדשה

 
החלטתם להתקדם שלב בחיים ולעבור לדירה חדשה? קודם כל, מזל טוב. קניתם דירה מקבלן בפרויקט שהכי אהבתם, הקבלן הבטיח דירות ברמה ובאיכות הגבוהה ביותר ונתן מפרט טכני עשיר. הוצאתם את כל הכספים שחסכתם וחיכיתם כבר המון זמן כדי להגיע לרגע הזה, בו תקבלו את המפתח לדירה החדשה שלכם.
למרות שכל מה שאתם רוצים עכשיו זה לקבל את המפתח ולחתום על מסירת הדירה לידיכם, אל תמהרו לעשות זאת. איך תדעו כי אכן קיבלתם את כל מה שהקבלן הבטיח? איך תדעו שבוצעו כל הסעיפים במפרט הטכני? איך תדעו כי אין בדירה ליקויי בניה או בעיות אחרות?
מאוד מומלץ בשלב זה, בעת קניית דירה חדשה, לבצע בדק בית מקיף על ידי מומחים בתחום, על מנת לאתר ליקויי בניה או ליקויי מבנה ולהבטיח כי הדירה שרכשתם אכן עומדת בכל התקנים ותואמת את ציפיותיכם. גם אם לא ביצעתם בדק בית לפני המסירה, לא קרה כלום. יש לכם זכות לערוך בדק בית כשבע שנים לאחר שנכנסתם אליו. יחד עם זאת, מומלץ לבצע ביקורת מבנים (בדק בית) בדירה חדשה, לפני הכניסה אליה.
אמנם רכישת דירה חדשה כרוכה בהוצאות רבות, כמו משכנתא, מסים, היתרי בניה, הובלות ועוד, אך אל לכם לוותר על הוצאה מחייבת כמו עריכת בדק בית, שכן זה יכול לעלות לכם ביוקר בעתיד.
 

ביקורת מבנה- מה בודקים בעצם?

 
לפי החוק, יש לכם הגנה בפני הקבלן והוא מחויב לתקן ליקויי בניה במידה והתגלו כאלה. נצלו זכות זו וערכו בדק בית מקיף באמצעות בעל מקצוע.
בעת עריכת ביקורת מבנה על ידי מומחי בדק בית, יש לבדוק מספר דברים חשובים:
 
  • קירות – בדירה חדשה לא צריכות להיות בעיות בקירות. חשוב מאוד לבדוק במהלך בדק בית, כי אין על הקירות סימני רטיבות או נזילות, סדקים וכדומה.

  • ריצוף – אחד מבין ליקויי בניה נפוצים המתגלים במהלך ביצוע בדק בית בדירות חדשות, הוא ריצוף שלא אטום בצורה טובה, דבר שעלול לגרום בעתיד לשקיעת המרצפות או היסדקותן.

  • חשמל ואינסטלציה – בעת ביצוע בדק בית בדירה חדשה, יש לבדוק את המפרט הטכני של מערכות החשמל והאינסטלציה והאם הן אכן עומדות בתקנים.

  • בדיקת הממ"ד – כיום, כל דירה חדשה מחייבת בניית ממ"ד. ישנם כללים לבניית ממ"ד שמטרתם לדאוג כי החדר יהיה אטום לחלוטין בעת הצורך. מאוד חשוב במהלך ביקורת מבנה לבדוק נושא זה.

  • גג ודוד שמש- במהלך ביקורת מבנה בדירה חדשה, יש לבדוק את גג המבנה, אטימותו, תקינות קולטי השמש, דוד ועוד.
 
אלה הם רק חלק מהפרמטרים הנבדקים במהלך ביצוע בדק בית בדירה חדשה. עריכת ביקורת מבנה ובדק בית יסייעו לכם לאתר ליקויי בניה אשר אינם נראים לעין, ואתם בעלי זכות מלאה כי יתוקנו ללא תשלום.