בדיקת בית יד שנייה

 
מאת: עקיבא פשקוס

בדיקת בית מיד שנייה הוא תהליך הכרחי לכל מי שמעוניין לרכוש בית ולהיכנס אליו בלב שקט ובטוח.
רכישת בית היא אחת הרכישות המשמעותיות והיקרות שיש לנו בחיינו. בית הוא דבר שישמש אותנו לאורך שנים רבות והיינו רוצים לדעת לפני הרכישה שהבית שאותו אנו רוצים לרכוש הוא באמת טוב וכמו שהוא נראה.
לבצע בדק בית הוא הכרחי אם איננו רוצים להיכנס לבית שזה עתה רכשנו ולגלות שחיינו נהפכו לסיוט מתמשך של תיקונים ושיפוצים והתנגחויות משפטיות.
 

הסיכונים בדירה יד שנייה

 
בבואנו לרכוש בית יש מגוון רחב של אלמנטים אותם איננו יכולים לראות או לייחס להם חשיבות בעין בלתי מזוינת.
לדוגמא: בעיות רטיבות קשות שלא בהכרח היינו שמים לב אליהם ורק מתחילים לחלחל מתחת לפני השטח.
בעיות יציבות שמתבטאות בסדקים וחוזק המבנה הכללי.
בעיות איטום, בעיות צנרת לקויה. וכן יכולים להיות ליקויי בנייה שמתבטאים בבנייה לא אסטטית במגוון רחב של אלמנטים בבית.
היתרון בביצוע בדק בית שהבודק הוא מהנדס מומחה שמגיע עם מכשור משוכלל שבעזרתו ובעזרת הידע המקצועי שברשותו יוכל לפרט בחוות הדעת מגוון רחב ומקיף של ליקויים בכל הבית. ואז נוכל בביטחון גדול יותר להחליט אם לרכוש את הבית.
בנוסף, חוות הדעת תוכל לשמש אותנו במשא ומתן מול בעל הנכס ולהערכת שווי שתשקף נאמנה את שוויו של הבית.
 

איזה איש מקצוע ניקח לביקורת מבנים

 
בדיקת בית היא דבר הדורש ידע מקצועי רחב ומכשור מתקדם, בבואנו לבחור איזו חברה תבצע את הבדיקה חשוב לבדוק את הניסיון של החברה, את הוותק, ואת רמת השירות והליווי שהחברה נותנת. חשוב גם לבדוק ולראות פסקי דין של החברה שבמקרה הצורך נקבל את הליווי המשפטי הטוב ביותר ותמיכה וייעוץ מהחברה. כדאי גם לבקש מהחברה דו"ח לדוגמא כדי שנוכל לראות את אופן עריכת הדוחות ואת בהירותם המקצועית.
 

בדק בית ושירותים נלווים

 
תחום ליקויי הבניה מקיף מס' תחומי ואנשי מקצוע.
לאחר שמבצעים בדק בית ומתגלים ליקויים משמעותיים שכרוכים לעיתים בירידת שווי הנכס
כדאי לשכור את שירותיו של שמאי שיחד עם עיון בחוות הדעת של המהנדס יקבע את ירידת הערך בנכס , ונוכל לפעול על פי זה בבואנו לתכנן את צעדינו הלאה.
מסיבה זו למשל חשוב לבדוק כשאנו מחליטים איזו חברה לשכור, שהחברה תיתן מגוון של שירותים שנוכל לשלב בין אנשי המקצוע השונים בסנכרון מלא ע"מ ששיתוף הפעולה המוצלח בניהם ייתן לנו תמונה שלמה ומקיפה עד כמה שניתן.