בדק בית בהתאם לתמא

 
בדק בית בהתאם לתמ"א 38 – רגע לפני שהאדמה רועדת....
 
לפני שקונים דירה או נדלן מכל סוג שהוא, חובה לבצע בדק בית הכוללת ביקורת מבנים ואיתור ליקויי בנייה, את זה כולנו יודעים. אך אילו בדיקות נערכות במסגרת תהליך בדק בית, ובאיזה אופן איתור ליקויי בנייה תורם לחיים העתידיים שלנו בדירה החדשה – על זה לא כולם יודעים לענות.
אם גם אתם לא בטוחים מהי התועלת של תהליך בדק בית, או מתלבטים האם לבצע בדק בית בדירה החדשה והמושלמת למראה שאתם מתכננים לקנות ואם על הדרך מעניין אתכם ללמוד קצת על הערכות המבנה מפני רעידות אדמה – המאמר הבא הוא בשבילכם!
 

מהי תמ"א 38 ?

 
לפני שנפרט על החשיבות של בדק בית והבדיקות שמבוצעות במסגרת בדק בית, להלן רקע קצר על תמ"א 38. תמ"א 38, הנקראת גם "תכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה", היא תכנית שהתקבלה בממשלה בשנת 1980, במטרה להבטיח שכל המבנים בישראל יהיו עמידים בפני רעידת אדמה קשה שעלולה לפרוץ באזורנו.
כל המבנים שנבנו לפני שנה זו לא נאלצו לעמוד באף תקן של רעידות אדמה, ולפיכך הם אינם חסינים במקרה של רעידת אדמה חזקה. פירוש הדבר הוא, שייגרם נזק רב לרכוש ואף לחיי אדם במקרה של רעש אדמה בהיקף גדול. במסגרת תמ"א 38 הממשלה מאפשרת לדיירים ובעלי מבנים ישנים, שלא נבנו בהתאם לתקנות, לשפץ ולחזק את המבנים שלהם, ולזכות במקביל במגוון של הטבות והנחות מס מטעם המדינה שיינתנו להם כתמריץ.
 

בדק בית בראי תמ"א 38

 
במסגרת בדק בית, מהנדס בדק בית מומחה, עורך בדיקה מקיפה לאיתור ליקויי בנייה במבנה שאתם מעוניינים לרכוש (לתהליך זה קוראים בדק בית) . בדק בית מסייע לחשוף ליקויי בניה מכל הסוגים, ובכל סדר גודל – החל מאיתור פגמים אסתטיים קלים, ובכלה במציאת מפגעים בטיחותיים, המאיימים על שלום הדיירים באותו מבנה. בנוסף לכך, במסגרת בדק בית, ניתן לבדוק האם המבנה עומד בתקנות הבטיחות מפני רעידות אדמה.
הסכנה של רעידות אדמה מרחפת על מדינת ישראל כל העת, וחשוב מאוד להתמגן מפני כך. בדק בית מאפשר לכם, לא רק לוודא שאתם מבצעים רכישה חכמה של בית יפה ונוח למגורים – בדק בית הוא בעצם הדרך להבטיח, שהחיים שלכם בבית החדש יהיו בטוחים מכל הבחינות.
 

בדיקות נוספות שנערכות במסגרת בדק בית

 
ביקורת בדק בית לא בודקת רק את עמידות המבנה לרעידות אדמה, אלא גם נושאים בטיחותיים נוספים. למשל, במסגרת בדק בית נבדקת מערכת החשמל בבית, במטרה להבטיח שכל החיווט נעשה באופן מקצועי ושאינו מסכן את הדיירים באותו בית או דירה. בנוסף לכך, בדק בית עוזר לגלות פגמים מהותיים במבנה, שעלולים לגרום לקריסה או נזק בטיחותי אחר.כמובן מדובר גם ב איתור קרינה וגז ראדון

לסיכום – אם אתם רוצים לעבור דירה בראש שקט, קראו לבעל מקצוע מומחה, על מנת שיבצע בדק בית במבנה שאתם מעוניינים בו. רק בדק בית מקיף ומקצועי יעזור לכם להרגיש ולהיות בטוחים מכל ההיבטים בביתכם החדש!