בדק בית: ליקוי החודש

 
דצמבר 2009, כסליו תש"ע

אחד האזורים שבהם מוצא מהנדס בדק בית ליקויי בניה רבים הוא המטבח.
כאשר מתוכנן המטבח, אחד מהדברים החשובים שבו, זה מיקום השקעים והמפסקים.
השיקולים בבחירת המיקום הם בעיקר קרבה למכשירי חשמל עיקריים כגון מקרר, תנור, מדיח. בנוסף, יש לקחת בחשבון עוד מספר שקעים לכלי מטבח ניידים כגון Food Processor וכד'.

יש לוודא כי נקודות החשמל רחוקות מתשתיות אחרות כגון צנרת גז וצנרת מים וזאת כנדרש בחוק החשמל.

שיקול חשוב נוסף בתכנון הוא קרבה למקור אש.
בהחלט לא רצוי להתקין נקודות חשמל ונקודות טלפון מעל הכיריים. הסיבות הנן ברורות אך לשם ההמחשה נדמיין שכבל חשמל של מכשיר כלשהוא מחובר לשקע החשמל והכיריים פועלות. האש היוצאת מהכיריים מחממת וממיסה את הבידוד סביב הכבל. הדבר יכול לגרום במקרה הטוב לקצר ובמקרה הרע להתחשמלות וסכנת חיים של ממש.
במהלך בדק בית שבוצע בירושלים התגלה הליקוי:

בדירה שבתמונה, במהלך בדיקה הנדסית (בדק בית) שבוצעה התגלו שקע חשמל ושקע טלפון מותקנים מעל כיריים בגובה של כ- 25 ס"מ מעליהם. מדובר בליקוי בטיחותי חמור.שמומחה בדק בית איתר.

בתכנון מעט יותר שקול או בתהליך בדק בית בשלבי התיכנון,ניתן היה למקם את שקע הטלפון בצד הקיר (מתחת למפסקים) ששם בכל מקרה ממוקם הטלפון.
את שקע החשמל ניתן היה להזיז שמאלה מתחום הכיריים.

מכיוון שהדייר לא קיבל תכנית חשמל לידיו לא ניתן לבדוק אם הליקוי הוא תכנוני או ליקוי שנובע מביצוע לקוי המנוגד לתכנית. בכל מקרה מבחינת חוק המכר, היזם שמוכר את הדירה אחראי גם על התכנון וגם על הביצוע, כך שעליו לתקן את הליקוי.במידה ויש ספקות לגבי תכנון החשמל בדירה מומלץ להזמין מומחה בדק בית.