בדק בית לאיתור נזילות

 
חשיבותה של בדיקת בדק בית לאיתור נזילות היא עצומה, בין אם מדובר בשלב שלפני רכישת דירה, בבדיקת בית שלאחר הרכישה, או במצבים של שיפוץ, סכסוכים בין שכנים, או אפילו תביעות ביטוח. גילוי מוקדם של נזילות במבנה עשוי לחולל הבדל עצום בהמשך הדרך.
 

בעיות רטיבות ונזילות שעולות בבדיקת בדק בית

 
אחת מהתופעות הנפוצות ביותר של ליקויי בניה הן הנזילות, ההולכות ומתפתחות עם הזמן, ועלולות להידרדר ולהגיע למצב של סכנה בטיחותית ובריאותית של ממש. מצב שבו ישנו ליקוי בניה שהביא להיווצרות נזילות רבות, עלול להיות נסתר מהעין, או גלוי ונרחב. כך או כך מדובר במצב מסוכן ולא רצוי.
בדיקת בדק בית וביצוע ביקורת מבנים עלולים לגלות בעיות של נזילות ורטיבות, ולמנוע התפשטות של הנזילה, שגורמת בהדרגה גם לבעיות נוספות, כמו עלייה ברמת הלחות בדירה, היווצרות של חיידקים ועובש הפוגעים בבריאותינו, ריחות לא טובים, פגיעה נרחבת בריהוט ובבידוד, הגברת הסיכון מפני אלרגיות ומחלות שונות, ופגיעה בחומרי הבניין עצמם, או במקרה הטוב ביותר לייצר בעיות אסתטיות בלבד. בעזרת בדיקת בדק בית נרחבת ויסודית לגילוי נזילות, והתחקות אחר מקורן, דרגת חומרתן והיקפן, ניתן לבצע איטום מקצועי בזמן, ולמנוע את הידרדרות המצב.
בדיקת בדק בית לאיתור ליקויי בניה מגלה נזילות מסוגים שונים, כגון נזילות ממרזב, מקירות חיצוניים או מהגג, חדירה של רטיבות ממרפסות או כתוצאה מנזילות אצל השכנים, וכן גם נסיונות חובבניים לבצע איטום לנזילות קודמות שלא עלו יפה.
 

איך מתבצעת בדיקת בדק בית לגילוי נזילות?

 
בדיקת בדק בית יכולה להתבצע בשלבים שונים בחיינו. כאשר מתבצע בדק בית לפני רכישת דירה, המגלה ליקויי בניה נרחבים ובעיות איטום ונזילות מרובות, הרי שהדבר משפיע על המשך העסקה ועל המשא ומתן מול הקבלן או המוכרים. לעומת זאת, בדיקת בדק בית המתבצעת במצב שבו הנכס הוא שלנו, עשויה להשפיע על נחיצותם של שיפוצים, על תביעות הביטוח ועל מצב יחסינו עם השכנים. בכל מקרה, הסיבה החשובה ביותר שבגללה רצוי לבצע בדק בית - היא הבטיחות שלנו.
בדק בית רצוי לבצע אך ורק בידי מהנדס המומחה לתחום ביקורת מבנים, על מנת להבטיח לעצמכם תמונת מצב עדכנית ומהימנה של כמות הנזילות, מקורן ומידת הסכנה הכרוכה בהן. הגשת דו"ח בדק בית על ידי מהנדס מקצועי ומנוסה, כוללת מפרט של שלל ליקוי בניה הקיימים בדירה, לרבות סדקים, נזילות ובעיות חשמל וביוב, ומהווה בסיס להמשך, מבחינה מעשית המחייבת ביצוע שיפוצים או תיקונים בדירה, כמו גם בהתנהלות מול בעלי הדירה.
כל דו"ח בדק בית כולל גם אומדן של העלויות הנדרשות לביצוע שיפוצים ותיקונים, ומאפשר התנהלות מבוססת יותר עבור בעלי הדירה, הקבלן, השכנים וכן הלאה.
גם מבחינת החוק מהווה בדיקת בדק בית מסמך חד משמעי בעל תוקף מחייב, במקרה של הגשת תביעה משפטית כנגד בעלים של דירה או קבלן.