בדק בית להתקנת דלתות פנים

 
המאמר נכתב בשיתוף עם מהנדס רון ארד

ארד בדק בית
 

דלתות פנים מעץ – עושים בדק בית

 
המגוון הרחב הקיים כיום בנושא דלתות פנים לעיתים מבלבל. העיצובים, החומרים, כמו גם טווחי המחירים לדלתות שעד לפני שנים לא רבות היו פשוטות יחסית וסטנדרטיות. והיום? השמים הם הגבול... אך בטרם תחליטו על רכישת דלתות פנים לבית, בעלות לא קטנה, כדאי שתדעו שגם כאן כדאי להבין ולהבחין בין דלת לדלת ושתבינו אילו פגמים יש לחפש. טוק טוק, בבדיקת בדק בית לאיתור ליקויי בניה (ביקורת מבנים) מבצע המהנדס גם בדיקה של דלתות הפנים..
 

דלתות פנים

 
כיום מקובל לשדרג את מראה הבית בדלתות פנים מעץ. בדירות חדשות לעיתים נותנים הקבלנים דלתות מעוצבות, על מנת לשוות מראה יוקרתי יותר לדירה. לא תמיד מדובר בדלת מעץ אמיתי, אך ככלל, ככל שההשקעה בדלתות הפנים גבוהה יותר מתקבל מראה יוקרתי יותר.

אך מסתבר שגם בתחום דלתות הפנים, יש סטנדרטים, ולעיתים אף ליקויים. מה כבר יכול להיות לקוי בדלת? תתפלאו. להלן סקירה קצרה אודות הפגמים אשר אתם עלולים לפגוש בכל הקשור לבדק בית של דלתות פנים.
 

קילופים בציפוי

 
הציפוי הזול והעמיד ביותר הוא ציפוי למינציה. הבעיה היא שפשוט לא ניתן לתקנו כאשר הוא סופג פגיעה או שריטה. או אז תצטרכו להחליף דלת. לכן, כדאי לשים לב בעת הרכישה שהציפוי מושלם.

ציפוי פורניר יאפשר לכם לתקן במידה וקיים פגם. מדובר בציפוי העשוי קליפת עץ טבעית. לפיכך, מחירו גבוה יותר ויש לו "לוק" יפה. יכולת תיקון הפגם נובעת מהאפשרות לשייף את הדלת, ובכך לגוונה מחדש.
 

פילוס לקוי

 
כאשר אתם עורכים בדק בית חשוב שביקורת המבנים שלכם תכלול גם את דלתות הפנים. מסתבר שפגם לא נדיר בכלל שעולה בבדיקת בדק בית הוא פילוס לקוי. מה פירושו? את מלבן הדלת (המשקוף בשפה הפשוטה) יש להתקין באופן מפולס הן אנכית והן אופקית. כאשר המלבן אינו מפולס הדלת אינה נסגרת כראוי עד כדי מצב של התחככות הדלת עם המלבן או אפילו מרווחי אור בין הדלת למלבן.
 

דלתות לא מדויקות

 
אלו דלתות קצרות שגובהן נמוך משני מטרים נטו. לעיתים תגלו דלתות פנים שרחוקות מפני הריצוף בצורה מוגזמת. בשני המקרים מדובר בעבודה בלתי מדויקת שביקורת מבנים על ידי מהנדס בדק בית תזהה .
 

דלתות המעוגנות חלש לקיר

 
כשמן כן הן, דלתות לא מחוזקות אינן ליקויי בניה אך מהוות מפגע ולכן נכללות בתהליך בדק בית. דלתות שאינן מחוברות היטב לקירות, עלולות להיעקר ממקומן, לפגוע בקיר ולסכן אתכם. עבודה בלתי מקצועית שתאלצו לתקן בעצמכם ובאופן מיידי, במידה ולא שמתם לב לכך בעת מסירת הדירה.
 

מיקום שגוי

 
לעיתים ממקמים את הדלתות והמשקופים שלא לפי התוכנית ואף בניגוד לכל כלל הגיוני. ולעיתים מתקינים את הדלת בפתיחה לכיוון ההפוך מהנדרש בתכנית. המצב יוצר ליקוי מרגיז בלתי ניתן לתיקון. בבדיקת בדק הבית השבוע באם המושבות בפתח תקווה מצאנו כי עקב מיקום שגוי הדלת חדרה אל תוך שטח המקלחון. דבר שלולא הבדיקה היה מתגלה רק לאחר מעבר לדירה והתקנת המקלחון. רק באמצעות עין מקצועית של בודק כזה, דרך ביקורת מבנים מקיפה תוכלו לעלות על פגם זה.
 

דלתות פגומות ושבורות ומנעולים לקויים

 
הסרט מדבר על דלתות מסתובבות והאמרה אומרת על כל דלת שנסגרת אחרת נפתחת. אך מה תעשו אם תגלו שדלתות הפנים בדירה שרכשתם הן שבורות או בעלות מנעול לקוי? מרגיז מאוד.
 

פתחים

 
יש סטנדרט גם בתחום דלתות הפנים. כאשר הקבלן לא עומד בהם, קורה שפתחי הכניסה צרים מדרישות תקנות התכנון והבניה. והתוצאה? המעבר בלתי אפשרי לכיסאות, עגלות נכים או עגלות תינוק, וזה עלול להתגלות כפגם רציני מאוד, בלתי ניתן לתיקון (לפחות לא בתקציב נמוך) ומאוד מעצבן.
 

דלתות פנים חוסמות

 
לא תחשבו לעולם מה יכולה הדלת להסתיר! ייתכן כאשר היא סגורה לא תבחינו בכך...אך ישנן דלתות שכאשר הן נפתחות הן פשוט חוסמות מעברים לחדרים או פרוזדורים! תכנון לקוי? ועוד איך! בחיים לא הייתם מגלים זאת... במסגרת בדק בית וביקורת מבנים מקצועית, יגלו גם יגלו פגם דלתי זה.

לסיכום, כאשר אתם רוכשים דירה חדשה או יד שנייה, תנו תשומת לב גם לדלתות הפנים. האם הן נטולות שריטות? מאיזה חומר הן עשויות? מה הציפוי? האם מעוגנות היטב לקירות? פתחו וסגרו, בדקו אותן, וודאו שהן נסגרות היטב, שאינן חוסמות מעברים כאשר הן פתוחות וודאו שמנעול בכל דלת מתפקד.

אלו הם דווקא פגמים שגם עין "רגילה" תוכל לגלות. יחד עם זאת, תמיד טוב שעין מקצועית תבדוק גם היא באמצעות מכשור מתאים, במסגרת ביקורת מבנים כוללת של הנכס המוצע למכירה.