בדק בית מה ולמה

 
מאת: מיכל טורקיה

פעמים רבות אנחנו משתמשים במושג בדק בית בהקשרים שונים. כאשר מנכ"ל חברה אומר שעליו לעשות בדק בית, הוא מתכוון לבדיקה מחודשת וקפדנית של שרשרת הסמכויות בחברה, מדיניות הפנים והחוץ שלה וכמובן התנהלותה הפיננסית. כאשר משפחה נמצאת בתקופת משבר, זוגי חינוכי או כלכלי, יתכן שהמושג בדק בית יעלה כתהליך בדיקה פנימי של היסודות, הערכים, ורגשותיהם של בני הבית.
 

מהו בדק בית במובנו המקורי

 
בדק בית הוא למעשה בדיקה מקצועית וקפדנית על ידי מהנדס מומחה של כל החלקים והפרטים המרכיבים את מכלול הבית. המהנדס יבדוק את התאמת חלקי הבית לתקנות הקבועות בחוק. כמו בדוגמת מנכ"ל החברה, יבדוק המהנדס חריגות או אי התאמות בשרשרת "בעלי התפקידים" שבבית להלן- הקירות, הרצפות, מערכת האינסטלציה והחשמל, כלים סניטריים, איטום, וכך הלאה. כמו בדוגמת המשפחה יבדקו תפקודם של כל הפרטים בסמיכות זה לזה. בדק בית הוא למעשה הבדיקה המקיפה והיסודית ביותר שאתה יכול לעשות לבית שלך, על מנת לוודא שביתך תקין, ללא ליקויי בניה ,בטיחותי ובמצב טוב.

עכשיו, נשאלת השאלה למה לעשות בדיקת ליקויי בניה? . כאשר אתה חושד בליקויי בנייה כל שהוא כגון סדקים בקירות, רטיבות, ריצוף עקום, או כל ליקויי אחר – זה טבעי שתפנה לחברת בדק בית שתבחן בעבורך את מכלול הליקויים תעשה ביקורת מבנה ותציג לפניך את האפשרויות לפתרון הבעיה (תיקון הליקוי או פיצוי כספי ע"י הקבלן בתקופת האחריות). אבל מה קורה כאשר הכול נראה תקין ? הרי לא תצפה מהמנכ"ל לפתוח בהליכי בדק בית כאשר מצב החברה עולה על הציפיות והיא בשיא פריחתה, כמו שלא נצפה ממשפחה החיה חיים שלווים וטובים לפנות לייעוץ. אז למה להזמין בדק בית לדירה חדשה ויפה, מבריקה מלובן ומבושמת מהתרגשות דייריה החדשים ? איזו סיבה יש לנו להעלות על דעתנו כי יתכנו ליקויים כלשהם ובמיוחד ליקויים מהותיים המהווים סיכוי לירידה בערך הדירה או חס וחלילה סיכון בטיחותי ?
הסיבה היא זו- בדק בית הוא הדרך היחידה לוודא שהדירה היפה שרכשת עונה ותענה על ציפיותיך לטווח הרחוק. למעשה אחוז ניכר מהליקויים לא ניתן לגילוי בעין בלתי מקצועית וללא המכשור המתאים. נוסף על כך לעיתים רחוקות בלבד יכול אדם לדעת כי הדירה שקנה במיטב כספו לא עומדת בתקנים ובהנחיות הבטיחות המחויבות בחוק. בדיוק לשם כך נועדה תקופת הבדק בית.

לאחר רכישת הדירה ישנה תקופה קבועה בחוק הנקראת בדק בית. תקופה זו משתנה ביחס לכל חלק ממרכיבי הבית (קירות, איטום, חלונות, כלים סניטריים, וכן הלאה) ועומדת בד"כ על מספר שנים. בתקופה זו קל להראות את אחריותו ומחויבותו של הקבלן לליקויי בניה שנמצאו בדירה. בסיום תקופת הבדק בית ישנה תקופה נוספת של שלוש שנים הנקראת תקופת אחריות הקבלן במהלכה ניתן כמובן לבצע בדק בית ולתבוע מקבלן את תיקון הליקויים אך יש חובת הוכחה היא על הדייר ולא על הקבלן. על הדייר להוכיח כי הליקויים נבעו מהבנייה עצמה ולא מבלאי או שימוש רשלני.

אז אל תחמיצו את תקופת אחריות הקבלן! הזמינו בדק בית, ויפה שעה אחת קודם.