בדק בית מזווית אישית

 
מאת: עקיבא פשקוס

בתחום ליקויי הבנייה ובבדיקות בדק בית נתקלים בהמון סיפורים וחוויות
מאנשים שרכשו או תיכננו לרכוש דירה.

מקרה זה של איתור ליקויי בניה מאוחר אינו למשל משה רכש בית בעיר בצפון במיטב כספו, הוא השקיע המון כספים שעמל וצבר אותם במשך כל חייו לבית שיהיה בית חלומותיו.
הוא שכר קבלן ואדריכל לתכנון של הבית, ומהנדס ששרטט את התוכניות ההנדסיות. הרבה בעלי מקצוע עמלו על הבית (קבלן שיפוצים,רצף,חשמלאי ,אומן ברזל,אינסטלאטור,אומן עבודות גבס ,איש פירזול,מתקיני פרופילים וכד')
לאחר כשנה הושלמה בנייתו של הבית, הבית בהחלט נראה מרשים על שלושה מפלסים, 7 חדרי שינה, מרתף יינות וכו'(מי חשב אז על ליקויי בניה או על בדק בית...).
משה ומשפחתו עברו לגור שם וחיו באושר ואושר.
לאחר כשנתיים הופנתה תשומת לבו של משה לסדק אנכי קטן שהתגלה בסלון בפינת התקרה והקיר, כמובן שמשה לא נבהל מכיוון שידוע שכל בניין או בית חדש לוקח לו מס' שנים עד שמתייצב לפי המבנה הארכיטקטוני הספציפי שלפיו נבנו היסודות.

לאחר מס' חודשים העירה את תשומת לבו של משה אשתו לעוד סדק במטבח באמצע הקיר כבר יותר רחב וממשי, בנקודה זו הבין משה שהוא צריך לעשות בדיקה למבנה, בדיקת בדק בית ממשית ומקיפה למה שקורה בביתו.

הוא יצר קשר עם המהנדס שתכנן את ביתו והזמינו לבדיקת העניין, כשהגיע לבית המהנדס,
הוא כמובן אמר שמבחינתו הוא עשה את כל הבדיקות הנדרשות בתחילה ועבד "לפי הספר"
ומאוד מוזר התופעה שמתרחשת כאן.

בכל אופן הוא הציע לחפור מסביב לבית ולהחליף את הפלטות שאמורות לייצב את הבית.
משה כמובן עשה כדבריו והזמין קבלן שיפוצים שיחפור ויעשה כדברי המהנדס.

בעלות של עשרות אלפי שקלים בוצעו העבודות הנדרשות ומשה היה רגוע ושמח שהכל בא על מקומו בשלום וביתו חף מכל ליקויי בנייה כלשהם.

כעבור חודש נוסף שם לב משה לסדקים חדשים הנפערים בקירות ופינות הבית והפעם כבר דובר על סדקים ברוחב של יותר ממילימטר.

משה היה אובד עצות, כשכיסו מרוקן וליבו שבור כשראה את בית חלומותיו כשבו הושקעו עמל ויזע ושנים של חיסכון, מתמוטט לו כל יום יותר ויותר.

משה פנה לחברה שמבצעת בדק בית לאיתור ליקויי בנייה והסביר את בעייתו, שהקבלן והמהנדס מתנערים מכל אחריות לגבי הבית, והבית ממשיך ושוקע מיום ליום.
חברת בדק בית זו שלחה אל משה מהנדס מומחה מטעמה עם התמחות בקונסטרוקציה לבדוק את הבית.

המהנדס בדק לעומק את הבית ומצא שהיה ליקוי משמעותי בתכנון המקורי ובבנייה של הבית, הוא הכין דוח מפורט עם הליקויים ומה צריך לעשות בנידון. כדאי לציין שהפיתרון שהוא נתן היה זול והסתכם באלפי שקלים בודדים.
משה פעל לפי הדוח שהכין המהנדס ושמח שהשתמש בשירותיה של חברת בדק בית שהצילה את ביתו.