בדק בית מקיף - לא מסתיים בדירה עצמה

 
בדיקת בית או כפי שהיא נקראת בעגה המקצועית ביקורת מבנים או "בדק בית" ,מוכר היטב לכל מי שביקש לרכוש דירה או בית חדשים, משפץ בית או למי שגר שנים רבות באותה דירה, אשר המבנה שלה החל להתיישן וצצו ליקויי בניה.
כשאומרים בדיקת בית מתכוונים לבדיקה מקצועית ומקיפה של הדירה כולה, על מנת להבטיח כי התיישנות המבנה לא מהווה סכנה בטיחותית כלשהי, ולגלות מקומות בהם כדאי לבצע שיפוצים כאלו ואחרים.
בשוק בדקי הבית פועלות כיום חברות רבות, המציעות בדקי בית מקיפים וחשוב לבחור חברה מקצועית ואמינה. בין השאר, נבדקת מערכת החשמל במטרה לגלות ליקויים כאלו ואחרים, רמת הרטיבות בקירות המבנה, חוזק ויציבות המבנה מבחינה הנדסית וכד'.

אך בדק בית אמיתי ומקיף אינו מסתיים בבדיקת תחומי הדירה והמבנה. בדק בית אמיתי ומקיף מרחיק גם אל מחוץ לגבולות הנכס הספציפי הנבדק, ובוחן אספקטים נוספים הקשורים באופי ואיכות החיים של המתגוררים בדירה, במטרה לאפיין את אופי המחייה באזור זה, ולהגיע לשורשן של בעיות פוטנציאליות, וכמובן – להציע להן פתרון.

לדוגמה, בדק בית רציני ומקיף עשוי לכלול בדיקת קרינה באזור המגורים המדובר, על מנת לאפיין את רמת הסכנה העלולה להיווצר כתוצאה מקרבת יתר לאנטנות כאלו ואחרות. כיום, יותר מתמיד, מצויות אנטנות סלולאריות רבות באזורי מגורים, ובדיקת קרינה מקיפה עשויה לתת למתגוררים באזור את התשובה החד משמעית בנוגע לרמת הקרינה שגופם סופג יום יום כתוצאה מכך שהם חיים באזור זה וזה כמובן משליך על איכות חיים.
פן נוסף אשר נבדק מחוץ לכותלי הדירה עצמה הוא אזור המחייה והמגורים מבחינת השירותים הציבוריים הניתנים באזור. למשל – בדיקה אודות מוסדות החינוך הקיימים באזור או אלו האמורים לקום בשנים הקרובות, רמת הנגישות לתחבורה ציבורית הקיימת באזור וכד'. בדיקות אלו הינן בעלות אופי שונה מהבדיקות הטכניות הרגילות הנקשרות במושג "בדק בית", אך הינן בעלת חשיבות עצומה לכל מי שמבקש להתגורר בנכס אותו בודקים. גם עבור מי שמתעניין ברכישת דירה או בית באזור כלשהו, כל מכלול המידע אותו הזכרנו רלבנטי. החל מהמערכות הבסיסיות של הנכס עצמו ועד לאופי שכונת המגורים בה הוא ממוקם והצפי להתפתחותה בעתיד. אלו הם פרמטרים אשר עשויים בהחלט להשפיע באופן ניכר על אופי הנכס בעתיד, ולכן גם על מחירו ורמת דמי השכירות שיתקבלו בעבור הזכות להתגורר שם.

בדיקה נוספת שניתן לבצע במסגרת בדק בית מקיף היא בדיקת שכנים יסודית. חברות בדק הבית השונות יבחנו לעומק את אופי האוכלוסייה המתגוררת בבניין, ובשכונה כולה, על מנת לקבוע את אופי האזור, והתפתחויות צפויות בנושא זה בעתיד. גם זה נושא החשוב מאוד למי שמתכנן להתגורר באזור ורוצה לצייר לעצמו תמונה מדויקת ככל האפשר של אופי השכונה והתפתחותה בעתיד.

לסיכום, בדק בית הינה פעולה חשובה ונחוצה ביותר הן עבור מי שמעוניין לרכוש נכס כזה או אחר בשכונה מסוימת, והן עבור מי שמתגורר זמן רב באותו נכס, ומעוניין לבצע רענון תקופתי מבחינה בטיחותית ומבחינת תחזוקת המבנה.
בדיקות אלו עשויות ממש להציל חיים במקרים מסוימים, אך מעבר להן קיימות בדיקות נוספות החשובות לא פחות, בנוגע למאפיינים חיצוניים לדירה, המשפיעים ישירות על איכות החיים בהווה ובעתיד, כמו גם על מחיר הנכס.
בעידן של ימינו, כשמשקיעים בסביבה אקולוגית, ויש כיום אפילו דק סינטטי מתוך התחשבות בסביבה, חשוב מאוד להכיר בצורך של בדק בית מקצועי ולהבין עד כמה זה יכול לשפר את איכות החיים של הדיירים.