בדק בית מתחיל במפתן הדלת

 
בדק בית היא בדיקה חשובה של ליקויי בניה, עד כדי להיות אחת החשובות ביותר אותן יש לבצע לפני רכישת הדירה ובמקרים רבים, במיוחד כאשר מדובר על דירה חדשה מקבלן חשוב לבצע בדק בית גם אם העסקה כבר בוצעה והנכס נרכש שכן הדירה נמצאת תחת אחריות הקבלן וניתן לדרוש תיקונם של ליקויי בניה ואי עמידה במפרט טכני שמסר לקונים.
כאשר מדובר על השקעה גדולה כל כך כמו רכישת דירה או בית, גם אם אתם מעוניינים לרכוש בית לצורכי מגורים ואין לכם כל עניין עסקי לכאורה ברכישת הנכס, חשוב בכל זאת להתייחס לסעיפים שיכולים להשפיע על עלות הנכס בעתיד ולקחת אותם בחשבון בשיקול הרכישה.
בדיקת דירה לפני קניה היא חשובה מאוד ובמונחי החזר השקעה אין ספק שהתמורה עולה על ההשקעה עשרות מונים.
בשנים האחרונות המודעות לתרומתו האדירה של בדק בית הולכת ועולה בקרב קהל הרוכשים ובכל זאת ישנם אנשים רבים שעדיין לא מפנימים את חשיבות השירות אותו הם מקבלים ביחס לעלות הסמלית של הבדיקה המקיפה הזו. בדק בית היא תעודת הביטוח הכי אובייקטיבית שתוכלו לארגן לעצמכם עבור ההשקעה אולי הגדולה ביותר שתעשו במהלך החיים. במסגרת בדק בית תקבלו בדיקה הכוללת סדרה ארוכה של סעיפים ותקנות שונים על בסיסם יבדוק המהנדס וצוותו את הנכס, סביבתו וכל מה שרלוונטי אליו. הבדיקה מאוד דקדקנית ומתחילה כבר ממפתן הדלת.
בין היתר, בדיקת מפתן הכניסה לבית צמוד קרקע תכלול בדיקה יסודית מאוד לקיומה של רטיבות, במיוחד לאור העובדה שמדובר על איזור שבו אפשרות להצטברות מים.
לעניין בדיקת הרטיבות יש מספר מבחנים. להלן חלקם הקטן:
 
  • מדידה ע"י גלאי רטיבות- רטיבות היא בעיה נפוצה וחמורה במיוחד. היא נוטה להצטבר במקומות ספציפיים וללא ספק מפתן הכניסה לדלת הוא מקום פוטנציאלי במיוחד להיווצרות של רטיבות. במקרים רבים בהם יש קילופים והיווצרות בועות בטיח. בעיית הרטיבות נגלית לעין, אך במקרים בהם הקיר עבר צביעה לאחרונה- עין בלתי מזויינת לא תוכל להבחין בקיומה של רטיבות. המהנדס אשר יגיע לבחון את הדירה יוכל לדעת בוודאות האם קיימת רטיבות בדירה ומה היקפה, גם אם אין לה סימנים על פני השטח. באמצעות גלאי רטיבות ניתן, במסגרת בדק בית, לבדוק מה מידת הרטיבות ולוודא האם היא עומדת בגבולות המותר.

  • שוני בגווני האריחים- הבדלי צבעים באריחים הם מדד מובהק לקיומה של רטיבות ונוכחותה של תופעה זו בהחלט מדליקה נורה אדומה.

  • סימני תפרחת בין האריחים. אבקה לבנה המצטברת על גבי הרובה עקב התאדות המים והותרת מינרלים.
 
בעיית הרטיבות נפוצה לא רק בכניסה אל הבית אם כי היא מאפיינת גם איזורי מרפסות או גג במידה וקיים וכמובן גם בחדרי האמבטיה. רטיבות היא תופעה נפוצה במיוחד. כמובן שבדק בית יכלול בדיקה יסודית של כל האיזורים המועדים לפורענות.
במסגרת הבדיקה הזו וכל  ביקורת מבנים  אותה יבצע המהנדס וצוותו ברחבי הבית ומסביבו ינתן פירוט מדוייק ואפיון של הבעיה כמו גם הנחיה לצורת הטיפול הנכונה והמקצועית ביותר. בנוסף לאופן הטיפול, יספק המהנדס גם הערכת שווי לתיקון הבעיה.