בדק בית שכונתי – אפיון סביבת המגורים

 
כאשר שומעים את המושג "בדק בית", עולה אצל מרבית האנשים האסוציאציה של ליקויי בנייה, ביקורת מבנים,בדיקות מהנדסים וכד'. ואכן, בדק בית פירושו (בין היתר) בדיקה מטעם אנשי מקצוע מוסמכים של טיב הבנייה והמצב העכשווי של המבנה, על מנת להבטיח כי לא יקרו תאונות מצערות, וגם על מנת לעזור בקביעת ערכו הכספי של הנכס.
אך זהו רק פן אחד של בדק בית. קיימים עוד צדדים נוספים למושג הזה. למשל, חברות רבות מציעות כיום לכל הדורש בדק בית שכונתי אזורי, במהלכו נסקרת שכונת המגורים ונבחנת על פי קריטריונים רבים. הרעיון כאן הוא לתת הערכה מסוימת לאופי האזור בו נמצא נדלן למכירההשכרת דירות וכדומה.
למה צריך להעריך את האזור? ובכן, עבור אנשים המעוניינים לרכוש או לשכור בית חדש, חשוב מאוד לדעת כמה שיותר אודות אופי האזור בו נמצא הנכס העתידי שלהם. כמובן שניתן להגיע לאזור, להסתובב בו מעט ולנסות לקבל התרשמות מסוימת אודות אופי השכונה, אך אתם חייבים להודות כי זו תהיה הערכה שטחית בלבד לעומת "בדק שכונה" אשר ייערך על ידי חברה מקצועית ומוסמכת, אשר תרד לעומקו של כל מאפיין ומאפיין של השכונה והאזור כולו.
בצורה כזו ניתן לקבל מושג מדויק יחסית בנוגע לאופי האזור, מה שגם ישפיע ישירות על איכות החיים של המתגוררים בבית, וגם כמובן ישחק תפקיד משמעותי בקביעת ערך הנכס בעתיד.

בדקי הבית למיניהם לא היו נפוצים כל כך בעבר, בטח לא כמו שהם כיום. חברות רבות פועלות בתחום ומציעות בדקי בית בטווח מחירים רחב, וכאמור – מסוגים שונים.
הצמיחה המרשימה בענף חברות בדקי הבית נובעת בין היתר מהתפתחות שוק הנדל"ן בכל מדינה ומדינה, והביקוש ההולך וגובר ברחבי העולם לנכסים דלא ניידי. לשחקנים רבים בשוק אינטרס ראשון במעלה לקבוע בצורה מדויקת את איכות הבנייה בבית כמו גם את אופי סביבת הנכס, מה שמביא לביקוש רב לבדקי בית.
בדיוק כפי שחשוב לדעת שהנכס במצב סביר מבחינה הנדסית, וכי חיי הנוכחים בבית אינם בסכנה, כך גם חשוב לדעת כמה שיותר בדבר אופי השכונה והאזור. בדק בית אזורי כולל בדיקה מדוקדקת של מגוון תחומים. למשל – איכות וזמינות התחבורה הציבורית באזור, רמת מוסדות החינוך השכונתיים ואופיים, רמת השירותים הציבוריים המוענקים על ידי הרשות המקומית באזור וכד'.

במידה וגם אתם מתעניינים ברכישת נכס כזה או אחר, חשוב מאוד לערוך בדק בית מקיף טרם הרכישה, כאשר בדק שכונתי – אזורי אינו פחות חשוב מבדק בית הנדסי. אתם לא באמת רוצים לרכוש בית במאות אלפי או אפילו מיליוני שקלים, לעבור לגור בו ורק אז לגלות כי האזור הגיאוגרפי בו שוכן הנכס בעייתי עבורכם במובנים מסוימים. אז יהיה מאוחר מדי, לכן חשוב להתעורר בזמן, ולערוך בדק בית אישי ושכונתי מקיף ככל הניתן במהלך המשא ומתן לרכישה.
שיהיה בהצלחה...