בדק בית - ארונות מטבח ב'

 
המטבח הוא מקום חשוב ביותר בבית. חלק חשוב וחיוני במטבח  הם ארונות המטבח  ובכל פעולת ביקורת מבנים שעושה מהנדס בדק בית הוא כולל בדיקת מטבח כולל ארונות מטבח. מעבר להיבטים החוקיים, לאסתטיקה ולנוחות ישנם עוד תחומים חשובים: ליקויי בנייה יסודיים, תקינות החלקים הפנימיים בארונות, תקינות המדפים, יציבות הארונות והבטיחות בשימוש בהם.

ליקויי בניה מתקיימים בכמה רמות: הרמה האסתטית, משמע גימור לקוי וליקויים נוספים על פי ת"י 1271 כגון ציפוי מתקלף, גוונים שונים של הציפוי, קנט פגוע וכו'. ליקוי בניה אפשרי נוסף הוא סגירה לא נוחה של הדלתות הנובעת לעיתים קרובות מהרכבה לא נכונה של צירים או ידיות על ידי מתקין מטבחים או שהארון אינו מפולס. זוהי בעיה קטנה לכאורה אבל היא תצוץ עשרות פעמים ביום, כמספר הפעמים שמישהו ינסה לפתוח או לסגור את הדלתות האלה. היא גם מעידה על ייתכנות קיומה של בעיה נוספת – "עייפות החומר" בארונות המטבח.

אבל הליקוי הבעייתי ביותר בבדיקת ארונות הוא ליקוי בטיחותי, שהימנעות מטיפול בו עלולה להביא לתוצאות לא נעימות במקרה הטוב וקשות במקרה הפחות טוב. קיימים כמה סוגים של ליקויי בניה כאלה הנבדקים על ידי מהנדס בדק בית. ליקוי בניה ראשון והוא התנפחות העץ כתוצאה מנזילה סמוייה או בעיית איטום או לחלופין עקב שימוש בחומרים ירודים. התנפחות כזו היא הגורמת לעיתים לסגירה בעייתית של דלתות או מגירות. בעיה נוספת שמגלים לעיתים קרובות בזמן ביצוע בדק בית בארונות המטבח היא מדפים שנוצרה בהם "בטן". כלומר הם נמצאים בעיצומו של תהליך שקיעה שעלול להסתיים בנפילתם. היווצרות של בטן גם היא מרמזת על חומרים ירודים או ציפוי לא איכותי או פגום של המדפים. ישנן יצרניות המצפות את המדפים משני צידיהם, גם העליונים וגם התחתונים. אחרות מסתפקות בציפוי בצד אחד בלבד, מה שמזרז היווצרות בטן. גם עובי המדפים יחסית למשקל המונח עליהם נלקח בחשבון.

ליקויי בניה נפוצים נוספים שלא צריך מהנדס בדק בית ש"יגלה" אותם הן מגירות שקשה לפתוח ולסגור. תקלות כאלה נוצרות כתוצאה מפרזול לא איכותי, משמע המסילות עליהן נעות המגירות פגומות או חלודות או לא הותקנו כראוי. מעבר לכל אלה קיימת הטרדה היום יומית של פתיחה או סגירה של מגירות כאלה. אם ליקוי כזה נמצא במטבח חדש יחסית ייתכן מאד שהבעיה היא התקנה לא איכותית של ארונות מטבח.

אם בזמן ביצוע בדק בית במטבח נמצא שחלקים שונים בארונות המטבח ספגו לחות והתנפחו והתהליך הוא שיטתי ייתכן שקיימת בעיה אחרת או מקור אחר של לחות מעבר לאדים ולעשן במטבח. ייתכן שהיא מעידה על רטיבות בקיר או בקירות שהארונות צמודים אליהם.

במקרה זה מומלץ להזמין בדיקת איתור רטיבות עם מצלמה תרמית.

מכל האמור לעיל נמצאנו למדים שבדיקת ארונות מטבח יכולה לגלות ליקויי בניה רבים, ובעזרתה מאתרים  ליקויי בניה מהותיים. תהליך בדק בית (ביקורת מבנים ) נכון לוקח בחשבון את כל הנתונים שהצטברו ומצליב ביניהם במטרה ליצור תמונה מלאה של מצב הבית שנבדק.