בעיות מול הקבלן

 
 
רכישת דירה חדשה מקבלן, אינה עניין פשוט כלל, זהו הליך הדורש מאתנו ממון רב, וכולל בתוכו לא מעט סיבוכים בירוקראטיים, ומהלכים משפטיים ופיננסיים.  
רכישת דירה מקבלן דורשות מאתנו הצרכנים להיות ערניים ולבדוק בשבע עיניים האם הקבלן אכן עמד בכל התחייבויותיו כפי שהן הופיעו באותיות הקטנות של החוזה או שבפועל יש לא מעט ליקויי בניה שמקורם באי התאמה בין שלב תכנון הבניה לשלב ביצוע הבניה.
 
רכישת דירה מקבלן יכולות לצוץ אחריה סוגים שונים של בעיות מול הקבלן, חלקן בעיות הקשורות לאחריות הקבלן וחלקן בעיות הקשורות להופעתם של ליקויי בנייה שונים שהתגלו לאחר שהדירה כבר נמסרה לידינו.  
 
בעיות מול קבלן שקנינו ממנו דירה חדשה
 
  • בעיות הקשורות להופעתם של ליקויי בניה שונים בדירה -דירה היא כאמור מוצר מורכב הנבנה בעמל רב וכולל בתוכו חומרי בניה ועבודות בניה שונים,  במהלך תהליך הבניה של הדירה יכולים להיות לא מעט אי דיוקים ואי התאמות בין מה שתוכנן לבין מה שבוצע בפועל,, כל מצב של אי התאמה בין מה שתוכנן לבין מה שבוצע בפועל נחשב לליקוי בניה. יש היום לא מעט מצבים העונים להגדרה של ליקויי בניה , יש ליקויי בניה חמורים שיכולים להביא לפגיעה בעמידותו של המבנה ויש ליקויי בניה שהם בגדר ליקויי בניה אסטטיים או קוסמטיים שרק פוגעים במראה האסטטי של הדירה. בכל מקרה שבו התגלו ליקויי בניה כלשהם אזי רשאים הדיירים לדרוש מהקבלן למלא את אחריותו ולספק פתרון לאותם ליקויי בניה , ואם הקבלן אינו מוכן לשאת באחריות המוטלת עליו ע"פ חוק אזי יכולים הדיירים לפנות להליכים משפטיים.
  • בעיות הקשורות לאחריות הקבלן – הקבלן ממשיך לשאת באחריות על טיב הבניה בדירה,  גם שנים לאחר שקיבלנו את הדירה ממנו. חוק מכר הדירה מגדיר בדיוק את תקופות האחריות השונות ואת אותם ליקויי בניה שהקבלן יש לו אחריות מלאה עליהם ולכן הוא מחויב ע"פ חוק לתקן אותם. לעתים יש מקרים שבהם הדיירים פונים לקבלן כמה שנים לאחר שהדירה נמסרה להם, לאחר שנחשפו ליקויי בניה שונים, החוק מגדיר במדויק אילו ליקויי בניה הקבלן מחויב לתקן אותם, ובמקרים שהקבלן אינו מוכן לקחת אחריות אזי הדיירים יכולים לפנות לערכאות משפטיות.
 
הצרכן הישראלי שרוכש היום נדל"ן הוא צרכן נבון המודע לזכויותיו ולעמדת החוק בכל מה שקשור לרכישת דירה חדשה, ולכן צרכנים רבים לא מוותרים על ביצוע מהלך של בקורת מבנים או בדק בית רציני ויסודי שייתן תשובה לשאלות שונות כמו : האם מצבה ההנדסי של הדירה הוא תקין, האם היא נבנתה בהתאם להתחייבויות הקבלן, והאם יש בדירה ליקויי בניה או שאולי עלולים להתפתח בעתיד ליקויי בניה כלשהם.
היום הדרך הבטוחה למנוע בעיות עתידיות עם הקבלן היא לבצע בדק בית ובקורת מבנים מקצועית שבעזרתם נוכל לקבל דו"ח מקצועי המבהיר מהו מצבה של הדירה החדשה והאם יש בה ליקויי בניה או שמא עלולים להתפתח בעתיד ליקויי בניה.