החשיבות של בדק בית

 

דירה חדשה מקבלן אמורה להיות בנויה לפי כל התקנים ובהתאם למפרט הטכני שקבלתם מהקבלן 

ועדיין מעל 30% מהדירות החדשות סובלות מבעיות רטיבות כלשהן וכמעט שקשה למצוא דירה חדשה מקבלן ללא ליקויי בניה הן בדירות עצמן והן בשטחים המשותפים.

האם אפשר להעלות בכלל על הדעת שהבנין היוקרתי, זה שעולה כל כך הרבה ומתהדר ביזם מוכר ובעל שם בנוי בצורה לקויה?

איך  אפשר לדעת האם יש או אין ליקוי בנייה בדירה שלכם? הרי מדובר בנדל"ן שפעמים רבות אמור להיות ההשקעה הכי יקרה שעשיתם  - מגדל דירות,  משק למכירה ,וילה וכד' . האם צריך לפקח על הקבלן? לעמוד על המשמר בכל עת ולדאוג לכך שכל התשתיות תקינות, אין ליקויי בניה והבניה בפועל תואמת את המפרט הטכני? בלתי אפשרי.

בין אם מדובר בבית ישן, או בית חדש. על מנת לגלות בתקופת הבדק את כל הליקויים במבנה, חשוב מאוד לבצע בדק בית על ידי מהנדס מומחה בדק בית ורצוי לבצע זאת במעמד בדיקת הדירה בעת מסירת המפתחות לדירה.

מהו בדק בית ומה הוא כולל?

בדק בית מתבצע על ידי מהנדס בדק בית לדירות חדשות מקבלן ודירות יד שניה. והמטרה שלו היא לחשוף כל ליקויי בנייה לפני שהם הופכים לבעיה משמעותית עבור הדיירים, ולמנוע מצבים שבהם דיירים מאכלסים את הבית שזה עתה נבנה על ידי קבלן, רק כדי לגלות שאי אפשר להתגורר בו בחודשי החורף בגלל נזילות, או שעשויים להתרחש אסונות שונים שיגרמו לכך שאי אפשר להתגורר במקום. כמו כן, בדק בית נעשה עבור בניינים ישנים על מנת להעריך את מצב ובתור גורם חשוב בסיכומי דברו של השמאי.


בעיות חשובות שנבדקות במהלך בדק הבית

איטום ובידוד – כל נקודה בבית שלא עברה איטום ובידוד נאות עשויה להפוך לעקב אכילס ברגע האמת ולגרום לצרות צרורות בימי החורף, עד כדי להרס של קיר שלם, היות שרטיבות מתמשכת עשויה להיות הרסנית ביותר.

סדקים – סדקים עשויים להופיע בתוך בסיס הבטון של הקירות ולהביא לבריחת חום וקור בחודשי השנה השונים ואף סיכון ממשי לכל דיירי הבית.

חלונות – הפתחים בקירות מהווים נקודת תורפה אפשרית שדורשת בדיקה מעמיקה, משום שרוחות וגשמים יכפילו כל סדק וכל חריץ הקיים אפילו בחלון אחד.

תשתיות – מערכות מים, ביוב וחשמל מהווים חלק חשוב מאוד בתפקוד הכללי של הבית. בדיקה מעמיקה של התשתיות תיתן את האפשרות לדרוש תיקונים מהגורמים האחראיים ולחסוך סכומים גדולים ברגע שהתקלה תחריף.

אז כאמור אם ברצונכם להשקיע בנדלן (שאינו מגרש או משק למכירה) אלא דירה למגורים או להשקעה, חשוב לוודא שהיא בנויה כראוי. 

--