הקבלן לא עומד בהתחייבויות

 
 
תרבות הבטחת דברים חסרי שחר קיימת לא פעם במחוזותינו  .האכזבה ותחושות הקשות מובילות רוכשי דירות רבים לבצע בדיקה כמעט לכל מוצר שאנו קונים, החל ממוצר כמו מחשב וכלה במוצר הגדול ביותר שנקנה בחיינו שהוא דירה .
יש לצערנו לא מעט סיפורים על קבלני בניין שהבטיחו גדולות ונצורות וחתמו על כך בחוזה עם הלקוח שקנה את הדירה, נתנו לו מפרט טכני (או שלא נתנו מפרט שכזה) אך בפועל כל ההבטחות הללו נשארו כחלום בלתי ממומש והלקוחות שגרים בבניין נשארים מאוכזבים ומתוסכלים.
בדק בית נועד למנוע בדיוק מצבים בהם הקבלן לא עמד בהתחייבויות,מיקרים שבהם אין שום התאמה בין ההתחייבויות של הקבלן לבין הביצוע הממשי שלהם וכן כשמתגלים ליקויי בניה.
 
אמנם החוק מחייב את הקבלן לקחת אחריות על איכות הבניה, איכות הנכס ורמת הגימור של הנכס, אך יש לא מעט מקרים שבהם ההתחייבות של הקבלנים נשארות בגדר מלים ולא מתבצעת בפועל. במיקרים אחרים בהם ליקויי בניה מתגלים רק מאוחר מאוד, הדייר כלל לא מודע לכך שהקבלן לא עמד בהתחייבויות במקרה כזה הדייר החדש נכנס לדירה החדשה ורק לאחר כמה שנים הוא מגלה שיש בבניין לא מעט ליקוי בניה החל מליקויים בצנרת האינסטלציה וכלה בליקויים הקשורים לסדקים בקירות או לשקיעת מרצפות.
בדיקת בדק בית לדירה חדשה יכולה להתבצע לפני או אחרי המועד שבו קיבל הדייר את הדירה החדשה.
בדיקת בדק בית שמתבצעת ע"י אנשי מקצוע מוסמכים היא גושפנקא המאשרת לדיירים החדשים שאכן הקבלן עמד בהתחייבויותיו ואין שום ליקוי בניה בבניין וכל מה שהובטח בחוזה אכן בוצע בפועל.
בדיקת בדק בית בודקת עד כמה עמד הקבלן בהתחייבויות שלו כפי שהן הופיעו על הנייר, בדיקת בדק בית נותנת לכם תחושת בטחון שאכן הקבלן לא האכיל אתכם לוקשן ולא מכר לכם סתם סיפורים.
 
במקרה ששכרתם שירות של חברת בדק בית ולאחר ביצוע הבדיקה התגלו ליקויי בניה שונים בבניין , אזי האינפורמציה שנאספה ע"י אותה חברת בדק בית והדו"ח המקצועי שהיא מגישה נחשבים למידע שהוא קביל בפני בית המשפט והמידע הזה יהיה הבסיס שלכם לתביעה משפטית שאותה תוכלו להגיש נגד אותו קבלן.
 
מה ניתן לחשוף בעזרת בדק בית לדירה חדשה
 
  • אי התאמה בין התחייבות הקבלן לבין הבניה בפועל – בדק בית מקצועי ויסודי שיתבצע ביום המסירה או בקרבת יום המסירה של הדירה החדשה, יכול לתת לבעל הדירה תשובה מדויקת לגבי השאלה האם הקבלן אכן עמד בכל מה שהתחייב עליו.
  • ליקויי בניה שעלולים לעלות לדייר כסף רב – המושג ליקויי בניה הוא מושג ענק הכולל תחתיו סוגים שונים של ליקויים הקשורים לתחומים שונים, יש ליקויי בניה בתחום האינסטלציה, ויש ליקוי בניה בתחום חומרי הבניה, וכך הלאה והלאה. ליקויי בניה כאלו מתגלים בד"כ רק כמה שנים אחרי שהדייר מתגורר בדירה החדשה ועלולים לעלות לדייר כסף רב, לכן כדאי להעזר בשירות בדק בית ולקבל ממנו מידע האם יש בדירה החדשה ליקוי בניה .