חשוב לבדוק לפני שקונים דירה

 

רכישה של דירה היא ככל הנראה העסקה היקרה והמשמעותית ביותר שתעשו בחייכם. בהתחשב בכובד המשקל הפיננסי שעומד כאן על כף המאזניים, אתם צריכים לקבל את ההחלטה לאחר הכנסת אינספור פרמטרים לתוך מערך הבחירה של הנכס, בעיקר בכל הנוגע לבדיקה שלו. באמצעות מספר פעולות בסיסיות תוכלו להגדיל את סיכויי ההצלחה שלכם, ולהביא לכך שתהיו שלמים לחלוטין עם העסקה שאתם מבצעים.

בדק הבית
הנחת היסוד שלכם צריכה להיות שבכל דירה, בין אם חדשה ועל אחת כמה וכמה במקרה של דירה ישנה, עלולים להסתתר ליקויים ולא סתם ליקויים אלא עשרות כאלו בדירה אחת. כעיקרון לא תוכלו לגלות אותם ללא עין מקצועית של מהנדס ביקורת מבנים שכן גם בהתבוננות מדוקדקת בדירה אין לכם את הידע מה לחפש ,מה אומרים התקנים וכמובן אין לכם כלים למדוד את הסטיה ואת הפגמים. זכרו שככל שאתם מגלים את הליקוי מוקדם יותר כלומר מכניסים מהנדס ביקורת מבנים לפני קבלת המפתחות, כך פשוט יותר לתקן אותו וכך יש לכם כלי נוסף במשא ומתן ובמקח מול הקבלן .
כמובן, את בדק הבית ניתן לבצע באמצעות חברה מקצועית. חברת בדק בית תיקח על עצמה בדיקות הנוגעות לכלל מערכות הבית, כולל איתור ליקויים או בחינת ההתאמה של הדירה לתוכניות הבנייה שלה. בסוף הדרך מקבלים הלקוחות דו''ח מקיף שמאפשר ללמוד על מצב הדירה, לקבל הנחיות מה להגיד לקבלן ואם אין ברירה גם לתבוע את תיקון הליקויים ממנו בערכאות משפטיות.

שיחה עם הדיירים
אין הרבה אנשים שיכולים ללמד אתכם יותר מכל על הנעשה בבניין מסוים מאשר האנשים שמתגוררים בו הלכה למעשה. כתוצאה מכך, מומלץ מאד לנסות לאתר שכן או שניים כאשר אתם מגיעים לנכס כדי לבדוק אותו, ולשאול אותם כמה שיותר שאלות: האם יש ליקויים בדירות או בבניין? באיזה אופן מתבצעת אחזקת מעליות ודאגה לחלקים המשותפים של המבנה? מהי הרמה של הגנים ושל בתי הספר בסביבה? וכן הלאה. אותם שכנים עשויים להציג בפניכם את מה שהמוכרים או הקבלנים מנסים להסתיר, ולכן סביר להניח שתקבלו תשובות אמיתיות ואובייקטיביות.

ביקור פיזי בסביבה
האטרקטיביות של דירה נמדדת גם באזור בו היא ממוקמת. בהמשך לסעיף הקודם, גם אותו רצוי מאד שתבחנו בזכוכית מגדלת. הגיעו לאזור ושוטטו בו, הן ברגל והן ברכב. נסו לראות מהן דרכי הגישה אליו, מה מצב התשתיות (מדרכות, ניקיון וכן הלאה) והאם יש מפגעים שעלולים לפגוע בחוויית המגורים באזור. בדקו מה נמצא בסמוך, למשל פארקים ציבוריים, גנים ובתי ספר, מרכזי קניות וכן הלאה. חשוב לא פחות לראות מה הנגישות של האזור מבחינת התחבורה הציבורית, שרצוי כמובן שתהיה גבוהה ככל האפשר.