בדק בית: ביצוע לקוי של מעברי צנרת מים וניקוז

 
מאת: מהנדס רון ארד, חב' ארד בדק בית

במהלך בדיקות בדק בית שעושים לדירה אנו נתקלים לעיתים קרובות בליקויי בניה חריגים בתחום האינסטלציה. לרוב, ליקויי בניה אלו מהווים לא רק כשל במערכת המים אלא גם כשל בטיחותי.
בתכנון נכון של מערכת הספקת מים וניקוז יש לראות בראייה מערכתית גם את מעברי הגישה לבני אדם (כלומר נגישות של בעלי מקצוע לתיקונים) וגם את הפגיעה האפשרית בצנרת חשופה.
ליקויי בניה בתכנון צנרת

נביא מספר דוגמאות מבדיקות בדק בית שבוצעו בבניינים:

1. מכשול בדרך גישה למחסנים:
בבניין של 40 קומות ברמת גן בוצע בדק בית על ידינו והתגלה שקומת המחסנים מעבר צנרת הניקוז בוצע במיקום שגוי. אי לכך ביצע הקבלן מעבר אופקי על גבי רצפת פרוזדור המחסנים.
 
מדובר בשביל הגישה למחסנים בו צריך גם להעביר עגלות, ארגזים רהיטים וכו'.
מיותר לציין שמעבר למכשול הבטיחותי והאסטטי שנוצר, קיימת גם סכנת פגיעה לצינור עצמו עקב היותו חשוף במיקומו.

2. מעבר מים חמים חשוף במרפסת
בבניין מפואר בכפר סבא התגלה ליקוי בטיחותי חמור במהלך בדק בית באחת הדירות.
לאורך קירות המרפסת עוברים לא פחות מאשר שלושה צינורות הספקת מים.
 
מילא אם היה מדובר בצנרת מים קרים שגם אז היה מדובר בליקוי בניה חמור- צנרת חשופה יכולה להיפגע בקלות (ע"י עוזרת הבית,ילד המטפס על הצינורות או כל פגיעה של רהיט המתנגש בצינורות,פגיעה שתגרום בנקל להצפה בדירה. מיותר לציין שמעבר לליקויי בניה אלו מדובר בליקוי אסטטי שלא ניתן לכסות או להסתיר .הדבר החמור ביותר הוא שמדובר בצנרת מים חמים -ילד או מבוגר הנוגעים בה יכולים להיפגע (הצנרת חשופה במחברים כפי שניתן לראות בתמונה).

ליקויי בניה כדוגמת המקרים הנ"ל אינם כשלים רגילים אלא גובלים בגדר רשלנות מקצועית של הקבלן ועלולים לגרום לפגיעה פיזית. על מנת להימנע מכשלים אלו מומלץ לבצע בדיקת מהנדס בדק בית במסירת הבניין או הדירה ולאחר קבלת הדו"ח ההנדסי לדרוש מהקבלן להסיר את הכשלים ואת ליקויי הבניה.