ליקויי בניה של נזקי קיץ

 
רון ארד, מהנדס אזרחי
ארד בדק בית

מבוא
קניתם בית פרטי עם גג רעפים. קיבלתם גם עליית גג נחמדה שאפשר אולי להפכה לחצי חדר או למחסן. אך החום בעליית הגג ואפילו בחדרים שמתחת לגג הוא בלתי נסבל בקיץ. גם אם נפעיל את המיזוג במשך היום כל הזמן (דבר שיגרום לעלויות חשמל גבוהות) עדיין לא נפתרת הבעיה בלילה בבתים שלא אוהבים להפעיל מזגנים 24 שעות.
ניתן לפתור או לפחות להפחית באופן משמעותי את בעיית החום בקיץ על ידי בידוד תרמי.
אחד מהדברים שיש לבדוק בבדיקת בדק בית בקניית בית חדש או בית יד שנייה – האם קיים בידוד תרמי מתחת לגג הרעפים.

תקנים
התקן לבידוד תרמי (תקן ישראלי 1045) אינו חד משמעי בעניין זה. כשמדובר בגג רעפים ללא תקרת בטון מתחתיו, אלא תקרה קלה כמו תקרת גבס, אז התקנים ברורים ומחייבים התקנת בידוד תרמי.
הבעיה נוצרת כשיש תקרת בטון שטוחה מתחת לגג הרעפים ואז אין דרישה מפורשת לבידוד תרמי.
מנסיוננו בביצוע בדק בית באלפי דירות ברחבי הארץ בידוד תרמי תמיד יועיל ויוריד את הטמפרטורה בחדרים העליונים וכל שכן בעליית הגג.
 

סוגי בידוד תרמי

 
קיימים סוגים שונים של בידוד תרמי כאשר הנפוץ בהם הוא צמר סלעים המצופה ברדיד אלומיניום משני צידיו. בידוד זה מגיע בצורת "שמיכות" המחוברות לקונסטרוקציית גג הרעפים ואחת לשנייה כך שנוצר מעטה מבודד מתחת לגג הרעפים. מעטה זה מוריד באופן משמעותי את כמות החום החודרת למטה אל תוך עליית הגג ומשם אל הקומה התחתונה.
 

בידוד תרמי בחורף

 
כמובן שאותו בידוד תרמי גם מועיל מאד בתקופת החורף כשקור חודר אל הבית דרך הגג. גם כאן הבידוד התרמי מגן על הקומה העליונה מחדירת קור.
לעיתים סובלים בתקופת החורף מבעיית עיבוי (קונדנסציה) הנוצרת עקב בידוד תרמי לקוי. אדים המצטברים בבית מגיעים במגע עם אלמנטים קרים מדי באזור התקרה ומתעבים. ההתעבות יוצרת לחות והלחות מושכת נבקנים המפתחים עובש.
בידוד תרמי כפי שתואר לעיל יכול לפתור או לפחות להפחית באופן משמעותי את בעיית העיבוי באזור הגג.

סיכום
מומלץ לבצע בדק בית ולבדוק ליקויי בניה במבנה ולעניינינו הנוכחי - לשים דגש על עניין הבידוד התרמי. מהנדסי בדק בית רבים הבאים לעשות ביקורת מבנים כדי לאתר ליקויי בניה אינם מתייחסים לעניין הבידוד התרמי כאשר קיימת תקרת בטון מתחת לגג הרעפים מכיוון שהדבר אינו מהווה ליקוי בניה "רשמי". אך ניסיוננו כמהנדסי בדק בית מלמד שכדאי לציין בפני רוכש בית יד שנייה במהלך בדיקת בדק בית שהזמין שכדאי לבצע בידוד תרמי בגג בכל מקרה כדי לשפר את איכות החיים בקיץ ובחורף .