למה חשוב לעשות בדק בית - כל הסיבות הטובות

 
 
 
 
 
 

מדוע בדירה יהיו תמיד ליקויי בניה

דירה היא אולי הדבר הכי מורכב שקיים ב LOW TECH ובאילוצים של היום בהם קבלנים עושים כל מאמץ לעמוד בתחרות על מחיר ולקצר זמנים הם חוסכים היכן שאפשר.
כל פרויקט נבנה על ידי עשרות בעלי מקצוע שונים (רובם קבלני משנה חיצוניים) שהקשר ביניהם הוא כמעט אפסי וצריך לעשות אינטגרציה נכונה בין כולם כדי להוציא מוצר מושלם.
הסיכוי שכל מאות העובדים יעבדו כולם טוב הוא נדיר ותמיד ימצא עובד/ים שיבצעו עבודה פחות טובה או אפילו מרושלת ובאין פיקוח ולחץ לוחות זמנים הנזק יטויח תרתי משמע.
בתהליך מסירת הדירה תמיד יהיו ליקויי בניה (למעט פרוייקטים נדירים ביותר).
מניסיוננו, עלות נזק לדירה באזורים איכותיים של בניה יעמוד סביב 20,000-40,000 ש"ח   
באזורים בהם הבניה היא לא איכותית אפשר להגיע ל 70,000 שח ומעלה ליקויי בניה לדירה.
קבלן שמכבד את עצמו מודע לכך שיצופו בעיות ואף משאיר צוות "שירות בדק" עבור תיקונים בכל פרויקט.
ליקויי בניה הם כל כך חלק מכל בנין עד כי במחיר הדירה קבלנים רבים מתמחרים מראש את עלות התיקונים לדייר.
למעשה בדיוק כפי שבבית מלון מתמחרים לינה ללילה גם אחוז עלות של נזקים שעשויים להיגרם לציוד המלון כך מתומחרות דירות עם עלות תיקון ליקויי בניה.


מדוע מומלץ לעשות בדיקת בדק בית במועד פרוטוקול המסירה (או בסמוך לה) ?

בתקופת הבדק חובתו של הקבלן לתקן ליקויי בניה שמתגלים בדירה, החוק מחייב אותו לתקופת אחריות (תקופת בדק + תקופת אחריות), הוא מתומחר לתיקונים אלו ואפילו משאיר צוותים של אנשי מקצוע לשם כך.
במידה ועושים את בדיקת בדק הבית כשכבר גרים בדירה עשויים העניינים להסתבך -
א.צוות אנשי המקצוע כבר לא נמצא פיזית בפרויקט ולרוב כבר התקזז כספית עם הקבלן . לפיכך הקפצת איש מקצוע מחדש היא תשלום מחדש וגם ברמה הפיזית מסובך לקבלן למצוא מישהו פנוי ולכן  הוא עלול לנסות להתנער מאחריות, לתת לכם לרדוף אחריו ובעיקר לטעון שהנזק נוצר על ידיכם בעת מעבר הדירה או מהמגורים השוטפים.
ב.יש נזקים (כמו דלתות, רצפות) שיהיה קשה לכם להוכיח שלא נגרמו מהמובילים או מדיירי הבית ותאלצו להתדיין ארוכות בבתי משפט על סוגיית מהו האחראי לתיקון.
ג.כ 30% מהדירות החדשות סובלות מרטיבויות. לעיתים מדובר ברטיבות קלה שקל לתקנה אך לפעמים מדובר בתחילת נזילה שעתידה להתפתח לממדים גדולים.
בבדיקה במועד מסירת הדירה הנזק עדין  מזערי ותיקון הנזילה יסיים את הפרשה.
מאידך גיסא, אם תבצעו בדיקה כמה חודשים לאחר שעברתם לדירה, תאלצו לפנות את הדירה בזמן התיקון ולתיקון יהיו השלכות הרבה יותר כבדות כמו החלפת כל הריצוף, נזק לריהוט חדש, לצבע החדש וכו'. לצערנו, כבר חזינו במקרים רבים מסוג זה.