מהו פרוטוקול מסירה

 

פרוטוקול מסירה הוא מסמך רשמי המהווה לעיתים קרובות חלק מההסכם בין הקבלן לדייר (ובעידוד עורכי הדין של הקבלן) אך אינו מתוקף חקיקה כלשהי. כאשר קיים בחוזה סעיף של פרוטוקול מסירה מקובל שהקבלן  קורא לכם לראות את הדירה המוכנה לפני מסירת המפתחות ,מבקש שתבדקו אותה ושואל אתכם אם היא לשבעות רצונכם .פרוטוקול המסירה הוא המסמך שאותו אתם ממלאים תוך סימון מה לא תקין, מה אתם דורשים שיתקן או במילים אחרות מה שאינכם מצהירים עליו כבלתי תקין אתם בעצם מעידים שהוא תקין.

הצד שלכם

במסגרת בדיקת הדירה אתם רשאים לבדוק בעצמכם או להכניס מומחה מטעמכם (מהנדס בדק בית) שיסייע לכם לאתר ליקויי בניה ואי עמידה במפרט הטכני שסיפק לכם הקבלן.
עליכם לבדוק כל פרט בדירה ובשטחים המשותפים ולאתר פגמים (למשל האם יש ליקויי צבע , חיפויים שפוספסו , ריצוף ,דלתות, חלונות, צירים, מטבח, כלים סניטריים, תריסים, מעקות, ממד, מדרגות וכמובן חשמל וצנרת.
הבעיה היא שגם אם תעברו בעין בוחנת מטר אחר מטר רבוע בדירה תוכלו לזהות במקרה הטוב את פרטים בולטים לעין (למשל אריח סדוק או מתנדנד, סדק בקיר, פגם בצבע) אך יהיו דברים שתפספסו או שמטבעם ההשלכות יתגלו רק לאחר שימוש או שימוש ממושך היות ובוצעה התקנה לקויה או אי עמידה בתקן. ליקויי בניה שכאלה לא נראים לעין בטווח המידי אך עם השלכותיהם תתמודדו בהמשך. (למשל תריס שהותקן לקוי יחדור דרכו קור וחוסר בידוד).
תיקון הליקויים במועד זה והתנייתם עם סגירת חשבון יחסכו לכם ריצות, מרדפים משפטיים ועלויות תיקון על חשבונכם.

הצד של הקבלן

הקבלן מחויב על פי חוק לשנת אחריות (שנת בדק) שבה הוא צריך לתקן כל ליקוי בניה או פגם שהדייר מתלונן עליו . לאחר השנה יש עוד 4 שנים של אחריות. בשנת הבדק אחריות ההוכחה היא על הקבלן כלומר הוא חייב לתקן את מה שדרשתם או להוכיח שהדירה נמסרה ללא הליקוי והוא נוצר בהמשך השימוש.
בדיוק לשם כך הוא שולף את פרוטוקול המסירה  שלפיו אתם בדקתם את הדירה ולא התרעתם על הליקוי כלומר יש לו אסמכתא רשמית חתומה על ידיכם בה אישרתם שהליקוי לא היה כשהוא מסר לכם את הדירה.
זוהי בדיוק הסיבה שפרוטוקול המסירה הינו חוזה משפטי לכל דבר ולמרות שאתם נמצאים באופוריה של טרום הכניסה לדירה, מאמינים כשהקבלן אומר "יהיה בסדר, אנחנו לא בורחים" וכדומה מה שיהיה קביל בסוף זה הפרוטוקול.