מחפשים דירה? כך תבחרו את הפרויקט הנכון

 

ישנן הרבה סיבות אישיות-פרטיות שבגללן אנחנו בוחרים את מקום המגורים הספציפי שלנו. לעיתים, מדובר בהגשמת חלום ילדות, כמגורים ליד הים,בישוב ירוק - בו הטבע נמצא ממש מעברה השני של הדלת או בגורד שחקים יוקרתי - בונדמה כי העננים פרושים כמרבד לרגליך.
במקרים אחרים, מדובר בבחירת מקום מגורים על פיקריטריונים התואמים למצבנו המשפחתי, התעסוקתי או הסוציו-אקונומי. לא כי אנחנו"מתפשרים" על מגורים בבית החלומות שנבנה בפרויקטים חדשים ממש עכשיו,אלא פשוט, כי, בשלב זה של חיינו, לחלומות שלנו ישנו משקל נמוך יותר, המתגמד מול שיקולי הפונקציונאליות והפרקטיות השוטפים.

היצע, ביקושוהפרמטרים המרכיבים אותם

אולם, לנדל"ן, מאחר ובשורה התחתונה מדובר בנכס אוברכוש, ישנו גם ערך אבסולוטי ומוחלט, שאיננו כולל אלמנטים רגשיים כחלומות ומאווים,אלא עוסק במחירו של הנכס בלבד. ערך זה משוקלל לפי פרמטרים שונים כאזור בו מצויהנכס, גילו של הנכס (לדוגמה, פרויקטים חדשים, לרוב, ייחשבו ליוקרתיים יותר מבתיםישנים הממוקמים באותו אזור) וכד'.

הנה מספר מהקריטריונים הבולטים הנוספים אשר משפיעים עלמחירם של בתים ודירות:

* תחבורה ותעבורה - בין אם אתם הולכי רגל או שבבעלותכם מכונית אחת או שתיים, תחבורה נחשבת לקריטריון מהותי בבחירת מקום מגורים של רובנו. דרכים המובילות מהישוב/השכונה ואליה ואף דרכים פנימיות בתוך אזור המגורים קובעות את הביקוש שיש לדירות באזור ולכן גם קובעות את מחירם של נכסי הנדל"ן. רכיב נוסף שמשויך לקריטריון זה הוא זמינותם של מקומות חנייה, אולם, כפי שמוכח בלב העיר תל אביב, לעיתים, יש קריטריונים אחרים שגוברים עליו.

שירותים עירוניים, מרכזים קהילתיים, חינוכיים ומרכזי קניות נגישים וקרובים -אזורים המכילים מוסדות חינוך, מתנ"סים, גני שעשועים, קופות חולים וכד' נחשבים לאטרקטיביים בעיני פלחי אוכלוסיה ספציפיים, כמשפחות עם ילדים בגילאי הגן ובית הספר היסודי. לפעמים, ניתן ממש לראות כיצד עולה ערכן של דירות בשכונה מסוימת, ברגע שהציבור מתבשר על הקמת מוסד חינוכי או קניון בשטח השכונה.

התדמית וה"שם" שיצאו לאזור/שכונה - סביר להניח כי תוכלו לציין, אפילו בשליפה מהשרוול וללא מאמץ כמה סטיגמות טובות ורעות על שכונות מסוימות. בחלק גדול מהמקרים מדובר בתדמית שכבר איננה מעוגנת במציאות העכשווית, אבל עדיין, הקונוטציה שלה עשויה להשפיע על ערכן של הדירות שבאזור.

 נתוני הנכס עצמו - עד כה, מנינו פרמטרים סביבתיים המשפיעים על הביקוש,אולם, גם לנתונים של הנכס עצמו ישנה חשיבות גבוה בקביעת ערכו. גורמים כמספר חדרים,שטח הדירה, הקומה בה היא ממוקמת, מספר המרפסות וכיווני האוויר וגורמים נוספים, כלאלה משפיעים על הביקוש שיהיה לדירה באופן טבעי, כתוצאה מכך, גם על ערכה ומחיר הבשוק.

לסיכום:
פרויקטים חדשים בשכונות ישנות, דירות משופצות, בניינים גבוהים, בתים חד-קומתיים פרטיים - לכל נכס נדל"ן ישנו ערך מסוים, אשר מורכב מרכיבים אובייקטיביים רבים. בעת בחינת אפשרויות הרכישה העומדות בפניכם, יש לבחון את כל אותם הרכיבים לעומק ולראות את התמונה הכוללת ורק אז להשוות בין האפשרויות השונות.