מצלמה תרמית לאיתור נזילות

 
אחת הבעיות השכיחות בבתים שבגינה מזמינים מהנדס ליקויי בניה (בדק בית) היא בעיית רטיבות ונזילות. בחורף מצטרף לכך גם עניין איטום הדירה. הזמנת שירות בדק בית נותנת מענה לאיתור מקור הנזילה, בעיית איטום ורטיבות בדירה. לעיתים קרובות טיפול מקצועי של מומחה ליקויי בניה תמנע תיקונים מיותרים, החלפות צנרת או שבירת קירות רק כדי לגלות שהבעיה טרם נפתרה. מהנדס בדק בית המומחה בבעיות איטום ואיתור נזילות הינו בעל ידע מקצועי רב ,ניסיון רב בבעיות רטיבות בדירות ולפיכך גם יכולת להצביע על מקור הבעיה בדיוק רב יותר מאשר איש טכני לתיקון תקלה.
לעין המקצועית של מהנדסי בדק בית בחברת ארד מתווסף עכשיו כלי עבודה אמין ומדוייק לאיתור נזילות – מצלמה תרמית .
 

איך עובדת המצלמה התרמית

 
המצלמה התרמית ממפה את האזור המצולם ומחלקת אותו לאזורים בעלי טמפרטורות שונות. כאשר נתקלים בטמפרטורה נמוכה או גבוהה מטמפרטורת הרקע הדבר מעיד על בעיה מסוימת. כאשר הטמפרטורה נמוכה מדובר במים קרים וכאשר הטמפרטורה גבוהה מודבר במים הנוזלים מצנרת מים חמים.
יודגש שלא תמיד הפרשי טמפרטורות גבוהים מעידים על חדירת רטיבות או נזילה ולכן דרושים מיומנות וניסיון של מומחה בדק בית על מנת לנתח כראוי את הצילומים.
 
להלן מספר דוגמאות של צילומים שבוצעו בדירות ובתים שונים:

דוגמא 1:
בצילום הנ"ל מדובר בתקרת ממ"ד שממנה חדרו מים. האזור הכהה ביותר (כחול כהה) הוא האזור בו חדרה הרטיבות. בבדיקה של היריעה הביטומנית בתקרת הגג נמצא סדק באזור זה שגרם לחדירת הרטיבות.

דוגמא 2:
הצילום הנ"ל בוצע ברצפת ח' הורים. באזור זה עברה צנרת מים קרים. הצנרת המשיכה לחדר הרחצה שהיווה חלק מחדר ההורים. בצנרת, באזור הכחול כהה היה חור שגרם לנזילה.

דוגמא 3:
הצילום הנ"ל בוצע בחלק העליון של הקיר בחדר ילדים. מדובר בקיר חיצוני שבוצע בשיטה תרומית. חדירת הרטיבות נובעת מהתפר שבין התקרה לקיר. ניתן להבחין בהתפשטות הרטיבות מהתפר כלפי מטה (בצורת משפך).

* בדיקה עם מצלמה תרמית אינה מיועדת לכל בעיית רטיבות. קיים מכשור נוסף המתאים לבדיקות מסוגים שונים ויש להתייעץ עם מהנדסי החברה בטרם הזמנת בדיקה מסוג זה.