מתי כדאי להזמין שירות בדק בית

 

כאשר אתם רוכשים דירה חדשה מזמין אתכם הקבלן בד"כ לראות את הדירה פעמיים כדי שתגידו לו אם הכל לשבעות רצונכם. קוראים לזה פרוטוקול ראשון ופרוטוקול מסירה .
הפרוטוקולים אינם נובעים מתוקף חוק אך נהוג לעשות זאת ולרוב זה גם מעוגן בחוזה הרכישה. בכל מקרה גם לקבלן יש אינטרס לקבל את האו קיי שלכם כדיירים שכן אם יתגלו בהמשך ליקויי בניה ודברים שתרצו שיתקן יהיה עליו לעשות זאת .

מהי אחריות הקבלן והתחייבותו כלפיכם
על הקבלן חלה אחריות בדק של שנה שבמסגרתה הוא צריך לתקן כל ליקוי בניה שמתגלה בבית. בשלב זה כל דבר שתטענו שאינו תקין עליו לתקן . חובת ההוכחה היא עליו כלומר אם הוא סבור שליקוי כלשהו בדירה אינו באשמתו או קרה בגללכם חובתו להוכיח זאת.

אחרי שנה יש לכם עוד 4 שנים אחריות על דירה חדשה מקבלן אבל אחרי שנת הבדק אם מתעורר צורך לתקן ליקויים חובת ההוכחה היא עליכם כלומר עליכם להוכיח שליקויי הבניה לא קרה כתוצאה מתהליך ההובלה, משימוש תוך כדי מגורים או מכל סיבה שהיא .עליכם להוכיח שהנזק היה שם כל הזמן ,זה לא תמיד פשוט להוכחה.

מדוע להזמין מהנדס בדק בית
השלבים הראשונים שבהם אתם בודקים את תקינות הדירה והשטחים המשותפים הם כאמור בשלב הפרוטוקול הראשון ופרוטוקול המסירה. בפרוטוקול הראשון אתם עשויים לגלות אריחים שבורים, ונזקים בולטים לעין אך בעין לא מקצועית תפספסו בניה לא תקנית, התקנה מרושלת ובעיות שבשלב מאוחר יותר יתפרצו .

דוגמא לבניה לקויה שהשלכותיה לא יראו לכם היא העדר ניקוזים או פילוס לא ישר בחלונות שיתבטאו ברטיבות בקיר אחרי גשמים חזקים .דוגמא נוספת – התקנת תריסים עם ריווח גדול מדיי שכתוצאה מכך תחדור רוח דרך התריסים ותפגע באיטום ובעלויות חימום הבית.
שלב פרוטוקול המסירה (וגם הפרוטוקול הראשון אם מתאפשר) הם שלבים הכי חכמים לבדיקת ליקויים היות ובשלב זה כל הצוותי העבודה של הקבלן עדיין זמינים ולכן התיקון יהיה מידי ומקצועי
שלב פרוטוקול המסירה הוא שלב שבו עליכם לחתום שקבלתם את הדירה לאחר שבדקתם אם יש ליקויים. אם לא "עליתם" על ליקוי יכול הקבלן לטעון שהליקוי לא היה בעת מסירת הדירה וזאת מבחינתו חובת הוכחה מספקת (אתם חתומים על הפרוטוקול) להוכחה שהוא פטור מאחריות גם בשנת הבדק .
אמנם אינכם יכולים בשלב זה עדיין לבדוק ניקוזים (טרם הפעלתם צינורות, ברזים ואסלה) וגם מערכת החשמל לא עובדת כך שאי אפשר לראות מערכות חשמל אך את שאר הליקויים ניתן לאתר ועבור האחרים תוכלו להזמין בדיקה משלימה. בכל מקרה כל עוד אינכם יכולים לבדוק משהו אל תחתמו על תקינותו.
הזמנת מהנדס בדק בית שיבדוק עבורכם ליקויי בניה תחסוך לכם מרדפים אחר קבלן שכבר "סגר עניין" ,תחסוך לכם התנהלות משפטית או רדיפה אחר נותני שירותים שיתקנו ובעיקר שקט נפשי והנאה מהדירה שרכשתם.