מתי לבצע בדיקת בדק בית

 
כשאתם רוכשים דירה חדשה מקבלן ומשקיעים כסף רב ,קשה לחשוב על הדירה שתקבלו כעל מוצר עם פגמים. ליקויי בניה לא נתפסים כשייכים למוצר חדש ונוצץ כמו דירה חדשה.
ובכל זאת ,עם הזמן באה ההכרה שאין טעם לטמון את הראש בחול.  אם לא תעשו לדירה בדיקת בדק בית, אולי לא תדעו שיש ליקויי בנייה, אך הליקויים יהיו שם.
אז מתי עושים בדק בית? מתי הזמן הנכון ביותר לעשות בדיקה שכזאת?
יש קבלנים המאפשרים למהנדס ביקורת מבנים לבוא לבדוק את הדירה כבר בפרוטוקול ראשוני - זהו התהליך התקין שקבלנים שמכבדים את עצמם נוהגים לפיו. בדרך כלל כשבועיים לפני מסירת הדירה, הקבלן יפנה לדייר כך: 'אנחנו מזמינים אותך לבוא ולהגיד מה לא בסדר בדירה'. 
זוהי נקודת זמן מצוינת להגעה של מהנדס מטעם חברת בדק בית. המהנדס יגיע, יגיש דוח חוות דעת , הקבלן יתקן היכן שצריך ויזמין את הדייר להגיע ולוודא שהכל תוקן. זה המצב האופטימלי מבחינת מועד ביצוע בדק בית.
 זמן נוסף ונפוץ לביצוע בדיקת בדק בית הוא במעמד מסירת הדירה. זהו השלב שבו הקבלן מוסר לדייר מפתח. כעת עדיין הכח ביד הדייר והקבלן מעונין למסור את הדירה כמה שיותר מהר ולתקן את הליקויים. הדייר יוכל לחתום על פרוטוקול המסירה תוך ציון סייג על פיו קבלת הדירה הינה בכפוף לתיקונים שידרשו על ידי מהנדס חברת בדק הבית שהתלווה אליו.
יש מצבים בהם הקבלן לא מאפשר לדייר להכניס בודק לדירה. בחוזה הדירה חשוב להכניס סעיף שמאפשר לבודק להיכנס לדירה בפרוטוקול הראשוני או במסירת הדירה למהנדס בדק בית.
לקבלן משתלם לא לאפשר את כניסתו של בודק בדק בית משום שאז הקבלן מונע כ 50% מהבדיקות המקצועיות של מומחי בדק בית. המציאות בשטח מראה שכשהקבלן מונע מהדיירים לבדוק את הדירה בשלב זה, אחרי המעבר יורדת להם המוטיבציה בשל ענייני נוחות (אנשים עברו, נכנסו ,כבר אין להם חשק להכנס עכשיו לבעיות).
האם אפשר לעשות בדיקת בדק בית אחרי מסירת המפתחות לדייר?
כן, אפשר לעשות בדק בית גם אחרי שהדייר עבר לגור בדירה.
חשוב לזכור - כיוון שהקבלן מגלם במחיר הדירה גם את התיקונים שיהיה צריך לעשות לדירות לאחר דוח בדק בית אז עדיף לעשות בדיקה שמכילה את כל הליקויים שיש בדירה (יכולים להיות מאות ליקויים,בד"כ זה המצב) .כדיירים, החוק עומד לצדכם ועל הקבלן לתקן לכם כל ליקוי שנמצא. .
לא תדרשו,לא תקבלו!