על בדק בית ושמאות מקרקעין

 

מיהו שמאי מקרקעין ?

 

שמאי מקרקעין הוא אדם, שתפקידו להעריך את שווים של נכסים מתחום הנדל"ן. מדובר בתפקיד מורכב, שכן שווי של נדלן מוערך באמצעות שילוב של פרמטרים רבים ומשתנים: מיקום, מצב הנדסי, ביקוש בשוק לנכס מסוג זה ועוד ועוד.
שמאי מקרקעין מתלווה לעיתים למהנדס בדק בית האחראי על ביצוע בדק בית .ביקורת מבנים (הנקראת בשפה פופולארית יותר בדק בית) היא בדיקת
ליקויי בניה שדיירים מבצעים לפני רכישת בית או דירה. בכתבה זו נתמקד בתחום של בדק בית, ונסביר את חשיבותו הרבה בשוק הנדל"ן של ימינו.
 

מהו בדק בית ?

 
בדק בית זו בדיקה שמבצע מהנדס בדק בית  (לא שמאי מקרקעין) במבנה, על מנת לאתר במהלכה ליקויי בניה ופגמים מסוגים שונים (בעיות איטום,סדקים בקירות,רטיבות,קרינה,בעיות צנרת ,סטיות ממפרט טכני של קבלן וכו). בדק בית מקצועי נעשה באמצעות כלים מיוחדים, אך החשיבות הרבה בפנייה לבעל מקצוע בנושא של בדק בית היא לא המכשור, כי אם הידע של מהנדס בדק בית . הניסיון הרב של מהנדס ביקורת מבנים בסיוע שמאי מקרקעין בתחום של בדק בית, והיכרותו עם העולם של הנדסת בניין, מסייעים לו לחשוף במהירות וביעילות פגמים מכל הסוגים במהלך בדק בית, ולהעריך על פיהם את שווי הנכס האמיתי.
 

שמאי מקרקעין – למה כדאי לבצע בדק בית ?

 
בדק בית מומלץ לכל מי שמתכוון לרכוש דירה או בית ממספר סיבות:
 
  • באמצעות בדק בית ניתן לאתר ליקויי בנייה מכל הסוגים. באופן זה, בדק בית מאפשר לכם להכיר היטב את מצבו ההנדסי של המבנה שאתם מעוניינים בו עוד לפני הקנייה, ובהתאם לכך להחליט על צעדיכם להמשך. חשוב לציין, שבמקרים רבים בדק בית הציל קונים פוטנציאליים מקניית מבנה, שנראה טוב למראית עין, אך למעשה הוא אסון בטיחותי ומשאבת כסף (כתוצאה מתיקונים שיידרשו בהמשך). לפיכך, לא משנה מה אומרים לכם במשרד התיווך – המפתח לקנייה נבונה ומשתלמת באמת הוא בדק בית!
  • אם במסגרת בדק בית נמצאים סדקים, נזילות, רטיבות או ליקויי בניה אחרים, תוכלו לדרוש מבעל המבנה לתקן את כל הליקויים על חשבונו, כתנאי מקדים לביצוע עסקת הרכישה. איטום נזילות ותיקון ליקויי בניה עלולים לעלות הון תועפות, ואין שום סיבה שאתם תישאו בהוצאות על נזקים שנגרמו למבנה הרבה לפני שהוא עבר לבעלותכם – לכן חשוב לבצע בדק בית , ולקבל בית מושלם כבר מההתחלה.
  • גם אם יש במבנה ליקויי בנייה קטנים ובלתי עקרוניים, חשיפת ליקויים אלה באמצעות בדק בית מקצועי יכולה לתרום לכם כעילה לגיטימית להוזלת מחיר הבית. שמאי מקרקעין מעריך במסגרת בדק בית את שוויו האמיתי של המבנה, ובכך עוזר לכם להימנע מתשלום סכום הגדול משוויו האמיתי של הבית.

  •  
    לסיכום – קניית דירה היא צעד חשוב בחייו של כל אדם, ובאמצעות בדק בית אתם יכולים להבטיח שאתם עושים את הבחירה הטובה והמשתלמת ביותר עבורכם בתחום הנדלן. אל תיתנו לעצמכם "להיתקע" עם דירה מתפוררת והוצאות תיקונים עצומות – בצעו בדק בית, ותוכלו לעבור לדירה החדשה עם חיוך!