על השבחת נדל"ן במסגרת תמא 38

 
תמא 38 (בשמה המלא: תכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה) זוהי תוכנית כללארצית שהתקבלה בשנת 1980. מטרתה של תוכנית זו הייתה לעודד בעלי מבנים ודיירים בבניינים לשפץ את נכסיהם ולחזק אותם כנגד רעידות אדמה, וזאת על מנת לצמצם ככל האפשר את הנזק העתידי כאשר רעידתאדמה בעוצמה חזקה תתרחש.
 
הרקע להעברת תמא 38
 
כידוע לכולנו, ישראל יושבת על השבר הסורי אפריקני, אשר נוצר בשל תזוזה של לוחות טקטוניים, והוא גדל ומעמיק כבר במשך מליוני שנים. החיכוכים שנגרמים כתוצאה מתזוזת הלוחות יוצרים רעידות אדמה רבות באיזור, אשר רובן הן בעוצמה חלשה עד בינונית, אך אחת לכ-80 שנה מתרחשת רעידת אדמה חזקה. בשל היותה ממוקמת ממש על השבר, ישראל עומדת בפני סכנה של רעידת אדמה חזקה – אם רעידה כזו תתפרץ מבלי שנהיה מוכנים אליה, הדבר עלול לגבות קורבנות רבים והרס בהיקף רחב.

על מנת למנוע מצב כזה, בשנת 1980 התקבלו תקנות בניה החדשות, אשר חייבו את כל הקבלנים בישראל לבנות מבנים מחוזקים העמידים בפני רעידות אדמה. הצרה הייתה, שכל המבנים שכבר היו קיימים לא עמדו בתקנות הללו, והשיפוץ שלהם היה דורש מהמדינה השקעה של כסף רב שלא היה ברשותה.
כדי להתמודד עם המצב הזה הכנסת העבירה את תמא 38, אשר הציעה לבעלי מבנים פיתויים והקלות במטרה לעודד אותם לשפץ מבנים ישנים בהתאם לתקני בטיחות, ובכך להגן על עצמם מרעידות אדמה פוטנציאליות.
 

היתרונות של תמא 38

 
כאמור, תמא 38 מעניקה הקלות והטבות רבות לבעלי מבנים, אשר מחליטים לשפץ את הנדל"ן שברשותם בהתאם לתקנות הבטיחות.
מבחינה בירוקרטית, למשל, מי שזכאי לפעול במסגרת תמא 38, אינו נדרש לעבור את התהליך הרגיל לקבלת היתרי בניה עבור הנדל"ן שלו, אשר עלול להיות ארוך, מייגע ולגבות השקעה כספית. סוגיית פטור מתהליך היתרי בניה עשוי להקל רבות על בעלי בתים, אשר מעוניינים בתוספות בנייה שונות כגון חדר נוסף, חניה, מעלית ועוד. גם עבור בעלי עסקים מדובר בהטבה כדאית, מפני שתמא 38 מאפשר להם לעשות שיפוץ ולהרחיב את העסק, וזאת מבלי שיצטרכו לסגור אותו עד לקבלת רישוי עסקים מחודש , או לחלופין אובדן רישוי עסקים קיים בשל אי תקינות המבנה.

בנוסף לכך, השיפוצים במסגרת תמא 38 נעשים תוך הקלה כספית משמעותית, וכן משלבים הנחות מס שתקפות לאורך שנים. באופן זה, בעלי מבנים בעצם זוכים כפליים – שיפוץ איכותי כפי שהם תמיד רצו, ומבלי שיצטרכו "לקרוע" את הכיס.

יחד עם כל זאת, היתרון הגדול ביותר של שיפוץ במסגרת תמא 38 הוא היתרון הבטיחותי. חישבו על זה –אתם זוכים בבית או דירה יפים יותר, משופצים לפי טעמכם האישי,פותרים הרבה ליקויי בניה בתהליך שיפוץ חיצוני,משפצים את חדר המדרגות (אינטרקום,שיש בקירות או קרניז דקורטיבי,רצפות,מחסנים ומקלט) כל זאת בהשקעה כספית נמוכה ונוסף לכל אלה – הם גם עמידים בפני רעידות אדמה!
כדאי? בטח שכן!