על רטיבות נזילות וסכסוכי שכנים

זה קורה בכל עונות השנה, פתאום מופיע לו כתם רטוב על קיר בבית או כנזילה מהתקרה של השכן.
לכולם ברור מה המשמעות -תיקון נזילות ובעיות צנרת זה עניין יקר.
כשמדובר בנזקי צנרת ואיטום בדירה חדשה יש לפחות קבלן שחייב לתקן זאת על חשבונו במשך 6 שנים אך כשמדובר בדירות שאינן חדשות ,ולעתים גם אין די רצפות רזרביות לחיפוי הופכת בעיית הרטיבות לתיקון יקר ומתמשך.

מה עושים כשהשכן לא מוכן
לשלם על רטיבות בתקרה

שכנויות טובות נגמרות לא אחת כשמתחילה רטיבות בתקרת השכן מלמטה וסירובו של הדייר שמעליו לתקן.
מקרים אלו קורים הרבה, לרוב מקורם בנזילה בצנרת חדר האמבטיה וכשמשתהים עם התיקון נוצרים נזקי משנה יקרים של רטיבות ברצפות. כשמדובר בסכסוכי שכנים ולשכן יש רטיבות בתקרה אין צורך לבקש מהשכן מלמעלה לעלות לדירתו, חוות דעת המומחה תינתן גם על סמך ביקור בדירה התחתונה אבל לדייר שלמעלה ישתלם להזמין את המהנדס אליו לדירה באותו ביקור שכן אז יקבל אבחון ממוקד לבעיה ויחסוך טעויות שווא של אינסטלטור.
מומחה בדק בית יכול לקבוע בקלות יחסית את מקורה של הרטיבות ודעתו קבילה בבית משפט.

בעיות רטיבות וחברות ביטוח

חברת הביטוח ,זו ששילמתם לה שנים או שאמורות לבטח אתכם כשיש משכנתה ,עשויה לא פעם להתנער מאחריותה .היא יכולה למשל לטעון שנזקי הרטיבות שנוצרו ברצפה אינם עולים על הרטיבות המותרת בתקן ...לכו תוכיחו.
התקן קובע שרטיבות בשומשום (החצץ שמתחת לרצפות) יכולה להיות עד  3%.
אם יש לכם שם חול (למשל מתחת לרצפות "טרצו")  התקן מאפשר עד 6% רטיבות.
כשהרטיבות היא מעל אחוזים אלו צריך למעשה לבצע שיפוץ שיכול להסתכם בהוצאה גדולה  -
לפנות את הדייר לחודש ,לא פחות אם רוצים שהרצפה תתייבש כמו שצריך והרטיבות לא תכלא בפנים, לתקן כמובן את הצנרת, להחליף את הריצוף (והכלים הסניטרים) בכל הבית ולבסוף לצבוע ועוד לא דיברנו על הנזקים לשכנים למטה. מה הפלא שחברות הביטוח מתנערות לא פעם מאחריותן.
כשיש חוסר הסכמה באשר לאחריות המקרה והיקפו נהוג להזמין מומחה רטיבות,  מהנדס בדק בית שיאתר בדיוק את היקף הבעיה ומקור הרטיבות ולפי זה ידע בית המשפט מי נושא בתשלום על נזקי רטיבות אלו.

איך מוכיחים מה מקור הנזילה בדירה

כשמדובר בסכסוכים על בעיות רטיבות בדירה ואין צד שלוקח אחריות , יקשיב בית המשפט לחוות דעתו של מומחה שמתמחה בבעיות רטיבות (לרוב מהנדס).
לצד חוות הדעת המקצועית נהוג להיעזר גם בממצאים המתקבלים ממכשור עזר מקצועי -
מצלמה טרמית - המזהה אזורים של קור/חום  ולפיכך קירות רטובים.
מד רטיבות אלקטרוני -ה פועל על מוליכות חשמלית ובאילו אחוזים הקיר אטום.
בדיקות מעבדה - במקרים בהם התוצאות מהמכשירים האחרים הן גבוליות ולא ניתן לקבוע בוודאות, שוברים ריצוף ,לוקחים דגימת חול/שומשום שנמצא מתחת למרצפות ושולחים למעבדה לבדיקה.