צילום בתים לצורך תיעוד בעיות מבנה

 
אף אחד מאיתנו לא היה רוצה לגלות ליקויי בנייה בדירה החדשה שאליו הוא עומד לעבור, בין אם מדובר בקירות הבנויים שלא לפי התקן, בטיח מתקלף ,סדקים בקירות,בעיות איטום ,נזילות, וכדומה בנוסף, אף אחד מאיתנו לא היה רוצה להגיע למצב של תביעות משפטיות מול קבלן או מוכר בשל בדק בית שהעלה ביקורת מבנים חמורה עם ליקויים מרובים. אך מי שאכן הגיע למצב כזה, היה מעדיף שיהיו לו צילומים של המבנה אלבום תמונות שמתעד את ליקויי הבניה שנמצאו אצלו. תמונות אלו ישמשו מסמך התומך בגרסתו.
 

צילומי בתים הם חלק מכל בדק בית

 
על מנת להבין את חשיבותו של תיעוד ליקויי בניה, יש להבין קודם כל מהי חשיבותו של בדק בית המתבצע בשלבי רכישת דירה חדשה. ובכן, בדיקת בדק בית היא בדיקה דקדקנית וקפדנית שמטרתה לבצע איתור נזילות ובעיות שונות כמו איטום. לדוגמא, חשמל, אינסטלציה, בנייה ועוד, עליהן לא דיווח הקבלן או המוכר, או שהן נסתרות מן העין.
לא אחת קורה כי מבנה משופע ליקויי בנייה מסוגים שונים, הנעים בין הסקאלה של סכנת נפשות (כמו לדוגמא שימוש בחומרי בניין, שתוקפם עומד לפוג והם מהווים סכנה אמיתית לדיירים) ובין פגיעות אסתטיות כמו עבודת טיח לא מושלמת, לדוגמא. בשלב שלפני רכישת דירה חדשה, הכרוך בהוצאות גבוהות ובלחץ נפשי בלתי מבוטל, הקונים מעוניינים לדעת מהם אותם ליקויים, על מנת להיערך לשיפוץ מתאים, למשא ומתן עם המוכרים או אפילו לבטל את העסקה. הרי אף אחד מאיתנו לא רוצה לקנות חתול בשק!
בדיקת בדק בית היא הבדיקה שנותנת תמונה מציאותית ומקיפה של כל התקלות, הבעיות והליקויים של המבנה. במהלך התהליך של בדק בית מתבצעים צילומי בתים על ידי החברה המבצעת את אותו בדק בית, כך שהדו"ח המוגש בסיומו של בדק בית הוא כולל ומקיף.
 

בדק בית וצילומי בתים - ואתם מכוסים

 
בניגוד לסברה המקובלת כאילו כל אדם בעל קשר לבניין או למקרקעין רשאי לבצע בדק בית, הרי שהאמת רחוקה מכך, והאדם היחיד שרשאי לבצע בדק בית הוא מהנדס המומחה לתחום ביקורת מבנים וברשותו הן הידע המקצועי והנסיון, והן המכשור המקצועי והמתאים ביותר לאיתור ליקויי בנייה כמו מצלמה תרמית.
מהנדס שמבצע בדק בית ותיעוד של הליקויים במבנה, מגיש דו"ח מפורט שהוא קביל בבית משפט, מצלם את המפגעים במגוון זוויות צילום ומהווה בסיס למשא ומתן בין הקונה והמוכר, בדיון הנסוב על היקף הנזקים והתיקונים הדרושים. בעזרת אלבום תמונות של צילומי הבתים, המתעדים שלל ליקויי בנייה בדרגות חומרה כאלה ואחרות, זוכה הקונה הפוטנציאלי לקבל תמונת מצב אמיתית ומקיפה של מצב הנכס, כמו גם כוח מול המוכר במצב של משא ומתן.
במידה ואותו דיון מגיע אל בית משפט, עדותו של המהנדס שביצע בדק בית היא חד משמעית. כלומר חשיבותם של מהנדס מומחה ושל צילומי בתים טובים ואיכותיים שיתעדו ליקויי בנייה כפי שהם באמת, היא עצומה.