קצת על בדק בית

 
מאת: עקיבא פשקוס

בדק בית –הוא שירות נצרך והכרחי מאין כמותו לציבור רוכשי הדירות,משפצים ודיירים החפצים בתקינות ביתם.
עד לפני כחמש עשרה שנה כמעט ולא הייתה מודעות למושג בדק בית ובדיקות לפני רכישת דירה.
עם השנים אנשים רכשו בתים, הן מקבלן והן מיד שנייה וגילו יותר ויותר ליקויי בניה בדירות.
הליקויים מתבטאים באין ספור אלמנטים.
רטיבות היא הליקוי הבולט והנפוץ מבין הליקויים. כ - 30% עד 40% מהדירות החדשות סובלות מבעיות רטיבות קלות עד קשות.
ליקויי בניה אלו יכולים להתבטא לדוגמא בטיח או סיד מתקלף בתקרות, בקירות או מעל הפנלים. תופעות אלו נובעות מרטיבות מתחת למרצפות עקב ישום המצע תחת הריצוף כאשר הוא רטוב או לח, דבר שיצר עלייה קפילארית של הרטיבות. הרטיבות משפיעה לאורך זמן וגורמת לנזקים רחבי היקף.
עוד דוגמא בולטת לליקוי בניה נפוץ היא אריחים בולטים או חלולים ברצפת הבית. ליקויי בניה אלו נובעים מעבודה לא מקצועית והדבקה חובבנית של האריחים, דבר שיוצר חלל מתחת האריחים ויכול לגרום להתנתקות של האריחים ברצפה או בקירות.

לכן התחילו לקום חברות בדק בית שמתמחות בבדיקת ליקויי בניה כגון אלו.
היתרון בחברות בדק בית אלו הוא הידע הנרחב של המהנדסים שמבצעים את הבדיקות שיכולים לזהות ליקויים שאדם מן השורה לא היה שם לב לכך.

כמו בכל תחום מקצועי אחר, חשוב מאוד לברר ולבדוק לפני ששוכרים את שירותיה של חברת בדק בית. הבדיקה צריכה להעשות הן מבחינה מקצועית, משמע שהמהנדסים שמבצעים את הבדיקות עם ניסיון מספיק, והן מבחינה שירותית ותמיכה במקרה הצורך (התמודדות מול הקבלן, ליווי משפטי).

ישנו הבדל בין דייר המבקש לבדוק דירה חדשה הנרכשת בדרך כלל מקבלן לדירה הנרכשת מיד שניה לאחר שהתגוררו בה.
כך, בדירה חדשה הבדיקה מבוצעת בהשוואה לתקן הישראלי ולחוק המכר. הקבלן מחויב לעמוד בתקנים אלו ולכן כל חריגה מהם מחייבת אותו בתיקון. 
בדירה יד שנייה לעומת זאת, אין בדרך כלל כוונה לתבוע את התיקונים מגורם כלשהוא. כאן הדייר העתידי מבקש לדעת על קיומם של ליקויי בניה על מנת לסייע לו בתהליך קבלת ההחלטות בדבר הרכישה. הוא מעוניין לוודא שלא יהיו ליקויים משמעותיים בדירה שיפריעו לתפקוד הדירה ויגרמו לירידה בערכה, כגון בעיות רטיבות קשות, בעיות אינסטלציה וכו'.

ניתן להבחין ביתרון כולל לציבור הדיירים בארץ בעקבות התפתחות ענף בדק הבית. יתרון זה נובע מכך שהבדיקות הרבות הנערכות בדירות ובתים חדשים, מביאות את הקבלנים לחפש פתרונות יעילים לליקויי הבנייה. כך, רמת הגימור עולה בהדרגתיות. מניעת הליקויים טרם הווצרותם זולה יותר מטיפול ותיקון שלהם לאחר שהדירה כבר גמורה, וכמובן זולה יותר מהפסד בבית משפט המחייב תשלום פיצוי גבוה לדייר.