מה לבדוק במרפסות של בניין חדש

מה לבדוק במרפסות של בניין חדש ? הרבה פעמים נוטים לחשוב שאין תקלות בדירה חדשה אך זאת טעות גדולה. בדק בית למרפסת בבית חדש הוא חובה על מנת לשמור על הבטיחות ולוודא כי אכן קיבלת את המגיע לך בהתאם להסכם המכר והתכניות בניה. בדיקת מרפסות היא המומחיות שלנו ואנו מובילים בתור חברת בדק בית בית שמש ומדרום ועד צפון המדינה. אנו חברת בדק בית למרפסת שעובדת בכל רחבי הארץ ונרחיב בנושא בדיקת מרפסות על השאלה שחוזרת על עצמה לא מעט ” מה לבדוק במרפסות של בניין חדש ” ?  בין היתר נדבר על בטיחות, אסתטיות, ניקוז מי גשם במרפסת ועוד.

מה לבדוק במרפסות של בניין חדש ?

מה לבדוק במרפסות של בניין חדש
בדק בית למרפסת

מה לבדוק במרפסות של בניין חדש – כמעט כל פרויקט בניה חדש מציע לדייריו מרפסות שמש בין עם זו מרפסת בגודל סמלי ובין אם מדובר במרפסות גדולות המעניקות חוויה של מיני פנטהאוז. כדי שהנאתכם מהמרפסת בדירתכם החדשה תהיה מושלמת כדאי שתקראו ותדעו מה עליכם לדרוש מהקבלן ומה התקן של מרפסות מחייב את הקבלן לתת לכם. כאשר מהנדס ביקורת מבנים מגיע מטעמכם לעשות לדירה בדק בית ולבדוק שהקבלן אכן מסר לכם אותה תקינה וללא ליקויי בניה הוא בודק גם את תקינות המרפסת ועמידתה בתקנים. להלן הדרישות שעל מרפסת לעמוד בהם כדי שהנאתכם ממנה תהיה מלאה, חלק מהדרישות הן עניין אסטטי שגם אתם תוכלו לבדוק בעיניים וחלקם רק מהנדס בדק בית יאתר.

בדק בית למרפסת – ליקויי בניה במרפסת

הרבה פעמים אנו חושבים על בטיחות בהקשר של ליקויי חשמל או תשתיות אך אז מה יכולים להיות ליקויי בניה במרפסות? מה לבדוק במרפסות של בניין חדש והאם הם מסכנות אתכם ? האם הקבלן נותן אחריות ?

ליקויי בניה אסטטיים במרפסת

כשמדובר בליקויים אסטטיים גם אתם יכולים במבט דקדקני להבחין ברובם הגדול, כמובן חשוב שתשימו לב ותבדקו. בעניין האסטטיקה יש לבדוק את חיפוי האבן במרפסת שהוא גם חלק מהחיפוי החיצוני של הבניין . יש לבדוק בדיקה ויזואלית שאין שברים באבן , אין סדקים, אם בוצעו תיקונים באבן יש לבדוק אם בוצעו בצורה לא מקצועית, אבן מתפוררת או חיפוי עם גוון שונה משאר הקיר וכמובן כתמים. בעניין האחריות אין מה לדאוג, החוק מבין שתהליכים באבן אינם מתרחשים תמיד מהר ועל כן האחריות מהקבלן הנה הארוכה ביותר שיש – 10 שנות אחריות (7 שנות בדק+3 שנים אחריות). אם אתם קפדניים באסתטיקה בדקו גם את ה-כוחלה (כמו רובה בין אריחי הקרמיקה) שבין האבנים שתהיה ללא חורים וללא התפוררות. כאמור זה בעיקר עניין של יופי.

בדק בית למרפסת
בדיקת מרפסות

מציאת ליקויי בניה על ידי בדק בית למרפסת – המעקה: בד”כ היום עושים מעקה מזכוכית עם מסגרת אלומיניום. האלומיניום צריך להיות צבוע בצבע מתאים במיוחד בקרבת הים כדי שלא יתנתק מהמעקה . גם מהנדס בדק בית לא יוכל לדעת אם הצבע מתאים אלה רק לאחר ההתנפחות הראשונה של האלומיניום (שעלול לקרות רק לאחר תקופה). לגבי הזגוגית ממנה עשויים מעקות רבות כיום, היא עלולה להתנפץ, הן בשל איכות זכוכית לקויה והן בשל תזוזות מבנה. מבט על הבניין כולו עשוי לנבא מצב שכזה (במסגרת בדיקת שטחים משותפים). בדירות יד שנייה בהן יש מעקה ברזל וריתוכים , נותן מהנדס בדק בית את הדעת גם על אותם נקודות תורפה שתופסים חלודה וקורוזיה, אך אלו ליקויים שפוקדים בעיקר דירות ישנות.

בדיקת מרפסות עם ליקויי בניה הנדסיים במרפסות

בשביל לענות על מה לבדוק במרפסות של בניין חדש יש להכיר את סוגי המרפסות. קיימים למעשה שתי סוגי מרפסות – מרפסת מקורה (או מקורה חלקית) על ידי מרפסות עליונות ומרפסות ללא קירוי. לגבי מרפסת ללא קירוי התקן קובע שיהיה לה שיפוע מינימאלי של 1% לכיוון הניקוז וזאת כדי שמי הגשם יתנקזו באופן תקין גם בשעת סערה. במרפסת עם תקרה מה שמקובל זה חצי אחוז שיפוע אך אין תקן מחייב. ומה באשר לפתח הניקוז עצמו, זה שקבוע ברצפה ומיועד לסלק את המים מהמרפסת? על הקבלן לבנות ניקוז כפול במרפסת – החלק העליון שמנקז את פני הריצוף עצמו (הרצפה) וחלק התחתון מתחת לריצוף, (מתחת לאותו פתח ניקוז) . מטרת פתח הניקוז התחתון הוא לנקז את הרטיבות מהחול/סומסום שנמצא מתחת לריצוף. את החלק התחתון לא תראו בעיניים. יש לפרק את המכסה כדי לגלותו.

בדק בית למרפסת
מה לבדוק במרפסות של בניין חדש

אם לא יהיה לכם ניקוז תחתון, המים שיחדרו למטה, למשל בין אריחי הריצוף (דרך הרובה) יעברו לחול שמתחתיהם ויישארו שם, רטובים כל החורף. ומה הבעיה בכך? קודם כל זה עניין אסטטי , אחרי כמה זמן תראו גרגרים לבנים על גבי הרובה. מעין אבקה לבנה. זוהי “תפרחת” וזו התוצאה של התאדות המים דרך הרובה כשהמינרלים שנותרים נשארים על גבי הרובה. וכל זאת בגלל שאין ניקוז כפול. ניתן לראות גם שהרובה רטובה או כהה. כל עוד האיטום שמתחת לחול תקין אין בעיה. אך אם יש בעיית איטום ואף הקלה ביותר (למשל חורון קטנטן ביריעה הביטומנית שחוצצת בין ריצפת המרפסת שלכם לתקרה של השכן) המים מהחול הרטוב שבמרפסת שלכם יחדרו למטה. הניקוז הכפול מטרתו לשחרר את לחץ המים מהחול . מעל שנה ניקוז כפול הוא בתקן שמחייב את הקבלן עפ”י חוק, אך גם אם הבניין נבנה קודם ניתן לדרוש זאת מהקבלן כדבר שמקובל לעשותו.

תקן למעקה מרפסת

מה לבדוק במרפסות של בניין חדש – ענין גובה המעקה של מרפסת הוא בטיחותי ורוב הקבלנים מקפידים עליו. אך גם כאן שווה לבדוק. תקן 1142 קובע כי גובה מעקה צריך להיות 105 ס”מ. אם יש למעקה חלק תחתון בנוי שעליו מתקינים את המעקה אזי אם יש בליטה של החלק הבנוי פנימה כזאת שאפשר לדרוך עליה אז משם מודדים את הגובה . החוק קבע כי עומק הבליטה פנימה לכיוון הדירה שנחשב ככזה שדורכים עליו הוא 4 ס”מ. לדעתנו במקרה זה התקן שגוי וחלש היות וילד יכול לדרוך גם על מדרך של 4 ס”מ ופחות והדבר מסוכן. במידה ולמעקה אין חלק תחתון בנוי, אלא יוצא ישירות מהרצפה, גובה המעקה יהיה 105 ס”מ מהרצפה. אותו כנ”ל כשהמעקה מברזל כמובן.

ולסיכום

מה לבדוק במרפסות של בניין חדש ? הכל, בטיחות, התאמה לתכנויות וכל פרט המרכיב את המרפסת שלך. מרפסות הן חלק אחד מכלל הדירה שלכם ומהנדס ביקורת מבנים לא מגיע רק כדי לבדוק מרפסת. (אלה אם היא דולפת והשכן למטה דורש תיקונים). אך כדי לגלות נזילות וכחלק מזכותכם לקבל דירה בסטנדרט בניה גבוה וליהנות מאחריות הקבלן. עליכם להיות קפדניים באשר לכל מרכיב בדירה שצריך להסב לכם הנאה לשנים רבות ובכלל זה גם המרפסת.

מה לבדוק במרפסות של בניין חדש | בדק בית למרפסת | בדיקת מרפסות | בדק בית בית שמש | ניקוז מי גשם במרפסת

מה לבדוק במרפסות של בניין חדש

ליקויי בניה – גגות רעפים

ליקויי בניה – גגות רעפים – ליקויי בנייה בגג רעפים יכולים להיות קשורים לרטיבות ומפגעים בטיחותיים. כאשר מדובר על ליקויי בניה – גגות רעפים חובה

המשך »

בדק בית לגגות קלים

רון ארד מהנדס אזרחי, ארד בדק בית תהליכי ביקורת מבנים של מהנדס בדק בית כוללים בין היתר בדיקת גגות ביתיים וגגות למבנים תעשייתיים. קיימים סוגי

המשך »

בין לקוחותינו

לקוחות

לייעוץ ראשוני צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם

© 2020 כל הזכויות שמורות ארד בדק בית

בניית אתר – קידום אתרים AVINU

Call Now Button