ליקויי בניה-רטיבות

 

מה קורה כשבחלונות אין אף מים (שן מדלף)

 
מאת מהנדס רון ארד

ליקויי בניה בחלונות מביאים לרטיבות ורטיבות בקירות היא בעיה מציקה במיוחד.לעיתים דרוש חריץ קטן אחד כדי ליצר ליקויי בניה מהסוג שרבים מכירים – קיר חיצוני רטוב. בדיקת בדק בית לאיתור ליקויי בניה תאתר בעיה זו ותחסוך לכם בעיות רטיבות בלתי מוסברות.
 

מהו "אף מים"?

 
אף מים מיועד להרחקת מי גשם מהקירות.
אף מים או שן מדלף בשפה המקצועית הנו חריץ בתחתית אדני חלונות מאבן.
אם תושיטו את ידכם מעבר לאדן החלון ותמששו את תחתית האדן בחלק הבולט כלפי חוץ, תרגישו חריץ לאורך האדן.
 

תפקידו של אף המים

 
מי גשם הזולגים על גבי הקירות החיצוניים של הבניין מגיעים גם לאדני החלונות. טיפות המים גולשים על גבי אדני החלונות ומגיעים לחלק התחתון שלהם. טיפות המים, זוחלות על תחתית האבן, בחלק הבולט מעבר לקיר, ומגיעות עד לקיר שמתחת לאדן החלון.
תפקיד אף המים הוא למנוע ממי גשם לזחול על תחתית האדן ולהגיע לקיר שמתחת לאדן.
מים הזולגים על גבי האדן מגיעים לתחתיתו וכשמגיעים לחריץ הנקרא 'אף מים' הם נושרים. על ידי כך נמנעת המשך זחילת טיפות המים בתחתית האדן עד למגע הבלתי רצוי עם הקיר שמתחת לאדן.
 

שימושים נוספים לאף מים

 
אף מים גם מבוצע בקופינג (אבן המותקנת בראש הקיר) של קירות. בדרך כלל בקירות החוצצים בין מרפסות דירות צמודות או במעקות הגג.
דוגמא לאף מים במעקה גג כנדרש בתקן:
 
ליקויי בניה
 

נזקים הנגרמים עקב חוסר באף מים – נזקי רטיבות

 
כאשר לא מבוצע אף מים, מי הגשם הזולגים על גבי אדן החלון, נוזלים כפי שתיארנו לעיל אל תחתית האדן וזוחלים עד לקיר שמתחת לאדן. תופעה זו עלולה לגרום לחדירת רטיבות אל תוך התפר שבחיבור אדן החלון והקיר ואל תוך הדירה.
בנוסף, הדבר גורם להכתמה על גבי הקיר החיצוני.
 

נזקים נוספים – נזקים אסטטיים

 
כשמדובר בקירות ללא אבן עם אף מים, אזי המים זולגים על גבי הקיר ומכתימים אותו.להלן קיר המחופה באבן בראשו אך לאבן אין אף מים. ניתן לראות את קו זליגת המים בין חלקי האבן.
 
ליקויי בניה
 
מדובר בליקוי אסתטי ההולך ומחמיר מחורף לחורף ודורש צביעה מחודשת של הקיר מדי שנה.

אחת הבעיות העומדות בפני מהנדסי בדק בית היא שהתקן אינו ברור בעניין זה.
אמנם בקירות מעקה הגג התקן כן דורש אף מים כנראה באיור למעלה, אך באדני חלונות אין דרישה ישירה לעניין זה.
כאן מגיע לידי ביטוי ניסיונו וחוזקו של מהנדס בדק הבית הנדרש לבדוק לא רק על פי התקן אלא גם על פי כללי הביצוע הנאותים (Good Practice). לפי כללים אלו אין מחלוקת שנדרש אף מים ולכך ניתן ביטוי במפרטים כלליים הדורשים זאת.